Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Moravice

Obec patří do chráněné krajinné oblasti Jeseníky - území s nadprůměrně zvýšenou péčí o krajinu.
Od roku 1949 je součástí obce i Horní Moravice a od roku 1961 se stává její součástí i Nová Ves, původně hornická obec, založená v roce 1604.

Historie

První zmínka o obci Dolní Moravice pochází z roku 1351, kdy náležela k panství Sovinec. Obyvatelé Dolní Moravice se zabývali především zemědělstvím a výrobou děl. V roce 1712 je zde vybudována pila a papírna. Existence školy je uváděna od roku 1599. Od roku 1949 je součástí obce i Horní Moravice a od roku 1961 se stává její součástí i Nová Ves, původně hornická obec, založená v roce 1604.

Hlavní etapa těžby rudy spadá před rok 1500. Ložisko bylo významnou mineralogickou lokalitou, známou hlavně sekundárními minerály jako je pyromorfit, anglesit a cerusit.

Obec nezapomíná na historické odkazy předků. V září r. 1995 zde občané obce vzpomenuli výročí 310 let od smrti faráře a děkana Kryštofa Aloise Lautnera, který tu působil v roce 1658. Později se stal jednou z obětí známých inkvizičních čarodějnických procesů na Šumpersku.

Památky

Filiální kostel sv. Jakuba st.
Mezi nejvýznamnější kulturní památky obce patří především filiální kostel svatého Jakuba st., historicky hodnotná barokní architektura z roku 1795 s renesančním kněžištěm a věží z roku 1593.

Historický dům č. p. 17
Dalším architektonicky významným objektem je dům s popisným číslem 17, který je hodnotnou ukázkou lidové architektury poloviny 19. století.

Pilíř sv. Trojice a socha Immacuaty
Dalším historicky cenným objektem je pilíř sv. Trojice, pocházející z roku 1752 a socha Immaculaty - kvalitní plastika moravské provenience z roku 1764.

V katastru Nové Vsi se nachází rozsáhlý důlní komplex rozfáraný do hloubky sta metrů, který je největším historickým dolem na stříbronosný galenit na severní Moravě.

Příroda

Obec patří do chráněné krajinné oblasti Jeseníky - území s nadprůměrně zvýšenou péčí o krajinu. K nejcennějším přírodním lokalitám patří přírodní rezervace Franz - Franz, kde v pozůstatcích porostů pralesovitého charakteru na skalnatých svazích nalezla domov především řada vzácných živočišných druhů. Vyskytuje se zde například plch lesní (karpatský druh), pravidelně se objevují výr velký, sýček rousný, žlutava hajní i čáp černý. K nejvýznamnějším patří zdejší zimoviště vrápence malého, kriticky ohroženého netopýra.

K zajímavým lokalitám v obci se řadí i místa s výskytem chráněných druhů rostlin např. upolinové louky se vstavači, nebo tůně, kde se pravidelně rozmnožují obojživelníci, k nejzajímavějším patří zejména čolek horský a karpatský.

Údolí řeky Moravice pod Dolní Moravicí je jednou z nejvýznamnějších tahových cest ptactva a po řadu let tu probíhá pravidelný ornitologický výzkum. Byla zde proto zřízena přírodní rezervace.

Turistika a sport

Především horní část obce a zejména Nová Ves, která patří k nejvýše položeným osadám v okrese, až 827 m n. m., možno charakterizovat jako rekreační zónu, která je významným turistickým nástupem do Hrubého Jeseníku. Oblíbené jsou turistické trasy vedoucí např. do Malé kotliny, na Alfrédku, či Skřítek.

Jsou zde hlavně vynikající podmínky pro běžecké lyžování. Zdejší areál disponuje s okruhy udržovaných stop od jednoho do deseti kilometrů. V sezóně se tady pravidelně pořádá několik závodů od okresní až po republikové úrovně.

V letním období zde mají návštěvníci možnost využívat víceúčelové vodní nádrže, a to jak ke koupání tak k rybolovu.

Čerpáno z oficiálního webu www.rymarovsko.cz/dolnimoravice, kde najdete i další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA