Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Holčovice

Na říčce Zlatá Opavice, přítoku Opavy a Odry, se zhruba od 14. st. rozkládá osídlení obce Holčovice. Geograficky patří do podhůří Nízkého Jeseníku, nadmořská výška středu obce je 473 m n.m., nejvyšším vrcholem nacházejícím se nad obcí je Komorský vrch (738 m n. m.) Geologickým podkladem zdejší krajiny jsou prvohorní sedimenty fylitické břidlice a drobové pískovce.

Hluboké lesy, v období sezóny plné hub, obklopují údolí říčky Opavice, vroubené pastvinami, protkanými tzv. „kamenicemi“. Tyto pozůstatky dřívějšího intenzivního obhospodařování půdy, kdy generace usedlíků vytrvale sesbírávali kamení ze svých políček a vynášeli na okraje pozemků, jsou pozoruhodností této oblasti a dokumentují, jak člověk už v dávných dobách poznamenával svou činností tvář krajiny.
 
V obci je zachována řada původních dřevěnic, dobrá polovina stavení je využívána rekreačně. V předválečné době osídlení sestávalo z 2 279 evangelíků a katolíků německé národnosti. Po válce došlo k hromadnému odsunu celých rodin, po generace spjatých s krajem a zanikla celá obec Dlouhá Ves. Rozvaliny bývalých zemědělských usedlostí zarůstají křovím a uchovávají si neopakovatelnou atmosféru připomínající film „Údolí včel“.

Příroda
Okolí skýtá pestrou nabídku k pěším a cyklistickým výletům: Chráněná krajinná oblast Jeseníky, Rejvíz, Praděd, Oblík u Dívčího Hradu s nalezištěm zkamenělin, Liptáňský bludný balvan (jeden z největších v ČR), sídelní město bývalého knížectví Krnov nebo lázeňská místa Jeseník a Lázně Lipová, Karlova Studánka, starobylé hornické město Zlaté Hory s nedávno obnoveným poutním místem Mariahilfe.

Někoho zaujme zahrada nazvaná Eldorádo na samém okraji obce u Města Albrechtic, se sochařskými skulpturami prehistorických živočichů a pohádkových postav, vytvořených lidovým umělcem.

V údolí Komora žíznivým poslouží minerální voda, která vyvěrá z hlubinného vrtu 1200 m pod zemí a slabě páchne po sirovodíku. Nazývá se hladovou,  po vypití více sklenic se dostavuje chuť k jídlu, kromě toho má prý příznivý účinek na mužnost a ženskou krásu.

Turistické zajímavosti

V Holčovicích se dochovaly celé soubory lidové architektury, a to především ve Spáleném a Komoře, v ostatních částech obce pouze jednotlivé stavby. Mezi nejzachovalejší patří chalupy číslo popisné 7, 21, 62, 75, 79, 87, 93, 98, 101, 106, 115, 116, 118, 122, 126, 174, 176, 186, 196, 206 a 209. Většina objektů lidové architektury byla postavena v 18. a 19. století.

Dále se v obci zachovaly i objekty nesoucí znaky tzv. vysokých stylů, především baroka, empíru, klasicizmu, historizmu a secese, ale i hodnotné objekty postavené v 1. polovině 20. století. Jedná se o obytné domy (např. bytový dům W. Kellera č. p. 42, kolem roku 1930), průmyslové stavby a objekty občanské vybavenosti.

Kulturní památky

V Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek jsou zapsány tyto objekty:

Farní kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie

Holčovice, č. p. 44
Bývalá evangelická fara, dnes sídlo Obecního úřadu, byla postavena v letech 1785-86. Je to patrová stavba obdélného půdorysu s mansardovou střechou z období pozdního baroka s prvky raného klasicismu. Vnitřní dispozice je centrálně rozdělená chodbou, vedoucí ke schodišti v zadní části budovy. Jedna z místností v přízemí má valenou klenbu s lunetami, ostatní stropy jsou trámové, v patře i ploché zdobené štukovými zrcadly a fabiony s odsazením. Budova je částečně podsklepená sklípkem s valenou klenbou. Fasáda je členěna lisénovými rámci bílé barvy na hrubé červené omítce. Dveře jsou bohatě řezbářsky zdobené, dvojitá okna jsou v šambránách s klenákem nahoře a uchy po stranách.

Horní Holčovice, zvonice
Dřevěná zvonice na čtvercovém půdorysu z 19. století převezená sem ze zaniklé obce Adamov.

Holčovice, č. p. 5
Bývalý zájezdní hostinec z 2. poloviny 18. století na starším kamenném základu. Vysoký deštěný štít je zakončen kabřincem s makovicí, fasáda kolem oken je zdobena štukovým dekorem. V interiéru se dochoval rozlehlý sál s trámovým stropem a nad ním bývalé hostinské pokoje. Z původně rozsáhlého areálu se dochovala ještě kamenná ohradní zeď a kůlna.

Holčovice, dům č. p. 50
Empírová rozlehlá zděná stavba s původními kovovými mřížemi v oknech, vyřezávanými dveřmi a trámovými stropy či valenými klenbami s lunetami. Plechové korouhvičky na střeše nesou letopočet 1810 a spodobnění cechovního znamení původního majitele.

Komora, chalupa č. p. 13
Roubená a zděná přízemní stavba na kamenné podezdívce jesenického typu – jednotný dům s verandou v půdorysu z konce 18. století. Dva sklepy s valenou klenbou vytesané do podloží.

Komora, chalupa č. p. 52
Roubená přízemní stavba na kamenné podezdívce jesenického typu – jednotný dům s obytným podkrovím z doby kolem roku 1800, upravená v roce 1864, kdy byly zatepleny štíty a komíny břidlicí.

Spálené, chalupa č. p. 105
Jednotný zděný dům s kabřincem postavený roku 1797. Po pozdější nevhodné úpravě na rekreační středisko mu byla v roce 1996 vrácena téměř původní podoba.

Spálené, chalupa č. p. 112
Jednotný jesenický přízemní dům s původní dispozicí datovaný na kabřinci do roku 1798. Je zděný a zčásti roubený s barokní mříží v okně.

Čerpáno z oficiálního webu obce www.sweb.cz/holcovice, na kterém najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA