Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrbno pod Pradědem

Historie
Původní osada, z níž se později konstituovalo městečko Vrbno, byla zřejmě založena již ve 13. století, kdy zdejším krajem vedla obchodní stezka na Bruntál, Zlaté Hory a dále do Polska. Na ochranu této obchodní cesty byl na Zámeckém vrchu nad Vrbnem postaven hrad, který byl v průběhu dalších století rozbořen.

Slibný rozvoj města a okolí byl zastaven událostmi kolem Bílé Hory - páni z Vrbna byli horlivými stoupenci protikatolické a proticísařské šlechty, která se zúčastnila povstání proti Ferdinandovi II. Stavovský odboj zde byl připravován, ale k vystoupení nedošlo. Slezští stavové uzavřeli 1621 "akord saský", jímž se poddali císaři. Přesto v létě 1621 zahájil Jan Jiří Krnovský tažení na Moravu spolu s pány z Vrbna. Porazil u Nového Jičína císařské španělské oddíly a zajistil si pomoc valašských povstalců.

Vojenský výpad proti Olomouci se mu nepodařil a po uzavření míru v Mikulově 6. 1. 1622, byl stavovský odboj ponechán svému osudu a postupně potlačen. Majetek Jana Krnovského i jeho spojenců pánů z Vrbna byl konfiskován. Celé bruntálské panství bylo prodáno za 200 tisíc zlatých Řádu německých rytířů, kteří je vlastnili až do roku 1938, kdy bylo panství konfiskováno Hitlerem.

Turistické zajímavosti

Cestovní ruch ve Vrbně se v posledních letech rozvíjí. V oblasti Vrbna jsou lyžařské vleky s osvětlením, upravené běžecké tratě, koupaliště, sauna, tenisové kurty a areál netradičních sportů (IN LINE). Vyznavači zimních sportů mohou navštívit lyžařská střediska v okolí Pradědu, v Karlově, na Čevenohorském a Ramzovském sedle.

Turisté mají možnost využít turistické a cykloturistické trasy do blízkého i vzdálenějšího okolí. Všechny trasy vedou krásnou krajinou, kde se vyskytují vzácné druhy flóry a fauny. Je možné poznat spoustu historicky zajímavých míst.

Kostel sv. Michala
Z historického hlediska stojí za zmínku kostel sv. Michala z 1.poloviny 19. století, který má atypicky umístěn oltář na západní straně. Historický hodnotný je i areál hřbitova.

Zámeček Grohmann
Za shlédnutí stojí na okraji města zámeček Grohmann, barokní stavba s empírovými prvky a přilehlým parkem. Dnes je v zámečku penzion s ubytováním i stravováním.

Nedaleko zámečku se nachází vila Fritze Grohmanna, patrová budova střízlivých forem se zvýšeným přízemím a terasou, postavena podle návrhu Josefa Hoffmanna.

Zříceniny hradu
Nedaleko města na Zámeckém vrchu (854 m) se nacházejí zříceniny hradu (Furstenwalde) z r. 1348, který byl zničen za česko uherských válek. Původní hrad chránil obchodní cestu do Nisy. Dodnes se dochovalo jen několik obvodových zdí. Na vrchu Vysoká se nacházejí pozůstatky dolů na zlato.

Sklárna Jakub
Soukromá sklárna Jakub se nachází v části Mnichov, nedaleko Rybářské bašty. K vidění je názorná ukázka ruční výroby skla a prodej skla. Jedná se o jedinečné repliky historického skla a návštěva této provozovny je ojedinělým zážitkem.

Čerpáno z ofociálních stránek města  www.vrbnopp.cz  a Sdružení obcí Vrbenska www.jeseniky-vrbensko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA