Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moravskoslezský Kočov

Obec Moravskoslezský Kočov leží na historickém moravsko-slezském pomezí a vznikla spojením původně dvou samostatných obcí Moravského a Slezského Kočova v roce 1949.

Dobu založení obce neznáme; z názvu obce, který v původní podobě znamená ves Kojislavova či Kolimírova, lze soudit, že byla založena slovanskými kolonisty. První písemná zmínka o Kočově je v listině z roku 1405, kterou si krnovská knížata Mikuláš a Jan II. dělili Bruntál s okolím. V té době již byl Kočov centrem knížecího manství, které bylo zastavováno rychle se střídajícím příslušníkům místních zemanských rodů. V té době byla v Kočově i tvrz, sídlo držitelů celého statku.

V roce 1474 byla obec uherskými vojsky zničena a v roce 1504 je uváděna jako pustá. Obnovena byla před rokem 1538, neboť v tomto roce prodali bratři Lhotští ze Ptení Kočov s tvrzí Jáchymovi Rožhoňovi z Kopřic. Ten zřejmě roku 1544 založil severně od stávající vsi novou, později nazývanou Slezský Kočov. Od 60. let 15. století drželi ves se statkem Adlšpachové z Nyklštorfu, Donátové z Velké Polomi, Gellhornové ze Starého Grotkova, Sedlničtí z Choltic a nakonec od roku 1609 Bruntálští z Vrbna, kteří Kočov včlenili k bruntálskému panství.

V době pobělohorských konfiskací však byl kočovský statek Bruntálským z Vrbna zabaven, Moravský Kočov byl připojen k sovineckému panství, Slezský zůstal u panství bruntálského. Rozdělení nemělo faktický význam, neboť obě panství získal Řád německých rytířů. Obec trpěla událostmi třicetileté války, kdy byla několikrát vypleněna: v té době definitivně zanikla v Kočově tvrz.

Po válce se obec až do současnosti rozvíjela jako čistě zemědělská obec. V roce 1935 zde vznikla cihelna. Moravský Kočov měl v roce 1869 944 obyvatel, v roce 1930 již jen 658 obyvatel. V roce 1950 žilo v Kočově 436 občanů. Moravský Kočov byl po zrušení panství jako správních jednotek v polovině 19. století přičleněn k okresu Šternberk, v roce 1868 k okresu Rýmařov, v roce 1949 k okresu Bruntál. Slezský Kočov byl po celou dobu součástí okresu Bruntál.

Pamětihodnosti
Uprostřed obce stojí farní kostel sv. Michala se starším jádrem, ze kterého se dochovala pozdně renesanční věž, obnovený v letech 1658, 1793-1795 a empírově upravený v r. 1823.  

Mezi pamětihodnosti patří kapličky – Panny Marie, sv. Kříže, sv. Josefa a sv. Antonína, které byly vysvěceny 21. září 2002 víceděkanem panem Antonínem Krejčiříkem.

Současnost
Novodobou historii píše obec od prvních polistopadových voleb v roce 1990. Do dnešních dnů se za období její samostatnosti vybudoval vodovodní řad, plynovodní řad, opravily místní komunikace, kulturní zařízení, obecní úřad, požární zbrojnice. Bylo vybudováno nohejbalové hřiště, opraveny autobusové čekárny, obnoveny kostelní hodiny, nasvícen kostel a upravena veřejná prostranství.

Čerpáno z oficiálního serveru obce www.sweb.cz/oumskocov, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA