Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bykoš

Historie
Název obce BYKOŠ byl pravděpodobně odvozen od jména stařešiny rodu nebo od zakladatele a prvního majitele osady a je poprvé písemně uveden na darovací listině sepsané v roce 1170. Bykoš tehdy patřila kapli, čili hrobu sv. Václava v kostele Pražském. Pražským kostelem se nazýval kostel sv. Víta na hradě Pražském, který dal postavit kníže Václav. Do tohoto kostela převezl Boleslav I. ostatky zavražděného Václava a v roce 938 tak vznikl hrob, čili kaple sv. Václava. Po zřízení biskupství v Praze r. 973 se stal kostel sv. Víta kostelem biskupským. Tento kostel stál před dnešním chrámem sv. Víta, který se začal stavět až za Karla IV. v roce 1344. Kostel na Hradčanech v roce 1090 vyhořel.

Potomci tohoto rozštěpeného rodu, kteří panovali na území od Plzně přes Podbrdsko až k Sázavě, měli později na památku Oldřicha Zajíce z Valdeka na rozděleném štítě vedle sviní hlavy též žlutého zajíce v poli modrém.

Nejstarší písemné zmínky o našich obcích pocházejí převážně z listin církevních ústavů a tak se dovídáme, že byla ves Bykoš v roce 1424 zapsána v majetku Ostrovského kláštera.

V roce 1464 dostal ves Bykoš darem od krále Jiříka z Poděbrad pan Vratislav (z Mitrovic), který současně obdržel i část Skřiple a to tu část, která kdysi také patřila zaniklému Ostrovskému klášteru. V důsledku neustálých majetkových změn nesloužila Bykoš nikdy jako stálé sídlo majitelů a plnila vždy funkci zemědělsky hospodařící obce bez opevněného sídla – tvrze. Zápis ze 16. století, kdy byly po požáru obnoveny desky zemské obsahující soupis statků. Zajímavé zjištění týkající se prodeje jistých pustých usedlostí v Bykoši uvádí kupní smlouva z 23. dubna 1557.

V roce 1560 vstupuje do majetkových změn opět rod Vratislavů z Mitrovic a sice Jan Vratislav z Mitrovic odkoupil v Bykoši dědiny patřící kapitole pražského kostela. Po jeho smrti a rozdělení majetku mezi jeho syny se stal majitelem Skřiple a Bykoše mladší syn Jiří Vratislav z Mitrovic, který v roce 1600 přikoupil ke zboží skřipelskému panství osovské. Tím došlo ke spojení Skřiple a Bykoše s Osovem.

Již v roce 1601 prodal Jiří Vratislav osovské panství Jakubovi Menšíkovi z Menštejna. Ještě však před tímto prodejem přikoupil rod Menšíků jistou část pozemků v Bykoši od Jana Litvína z Říčan – pána na Hořovicích.

Vlastník Bykoše Oldřich z Gersdorfu, pán na Osově a Skřipli, byl za panování českých stavů jedním z direktorů a správců zemských.Bykoš byla postoupena 5.července roku 1623 královskou komorou paní Dorotě Říčanské roz. Kaplířové ze Sulevic. Současně obdržela i zkonfiskovaný statek Adama Bukovanského – Suchomasty.

V roce 1631, kdy do země vpadli Sasové, do Prahy se dočasně vrátili emigranti. v roce 1633 svůj majetek Suchomasty a Vykos převedla  k dědičnému užívání na svého synovce Viléma Václava z Talmberka.

Od této rodiny koupil Suchomasty v roce 1730 hrabě Václav z Bubna´. V roce 1794 zakoupili Suchomasty v dražbě manželé Antonín a Dorota Zarabarových.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bykos.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA