Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kotopeky

Historie
První písemná zpráva připomíná vladyky z Tihavy, kdy kostelu v Praskolesích připadl "desátek" (desátý díl sklizně) obětovaný od slovutného rytíře Maršíka z Tihavy. Ten samý rytíř Maršík věnoval roku 1395 kostelu v Bezdědicích 1 kopu 6 grošů platu, jež měl bráti z Konopek. Jan z Tihavy zdědil po svém strýci Sasíkovi "zboží" v Kotopekách.

Na počátku 15. století vlastnila tvrz Anna Medková z Týnce, která prodala dvůr v Kotopekách Zdeňkovi z Chajna. Jeho služebník a přítel Drslav, kterému dal Zdeněk z Chajna svoji dceru Alžbětu za manželku, dostal od něho dědictví v Kotopekách.

V letech 1454 - 1456 se připomíná k Tihavě Zdeněk z Koněprus, který se psal také z Tihavy a vlastnil tvrz ještě v r. 1472. Z té doby byly nalezeny zbytky kachlových kamen z dílen berounských hrnčířů. Poslední tohoto rodu byl Jan (byl bezdětný), po němž získal části Konopek a Tihavy král Vladislav a ten je daroval Mikuláši z Landštejna.

Kolem roku 1520 rozhodl král Ludvík Jagellonský, aby karlštejnské purkrabí Dobeš Kaplíř ze Sulevic projednal dědictví po Litvínovi. Jeho dcera Dorota dostala spolu s jiným majetkem také naše vsi. V rámci konfiskací majetku odbojných pánů po bitvě na Bílé hoře v r. 1620, ke kterým patřili i majitelé hořovického panství, byl Janu Litvínovi z Říčan a na Hořovicích zabaven statek Hořovice s dvorem podlužním, k němuž náležel zámek i město Hořovice společně s Tihavou a Kotopekami.

V 18. století za válek o dědictví rakouské za Marie Terezie tábořili na Tihavě francouzští vojáci. Ranění a nemocní, co zde zemřeli, byli pohřbeni v Bažantnici. Do dnešních dob se tomuto místu říká "francouzský palouček".

V Kotopekách na okraji obce, směrem k nadjezdu železniční trati, je hromadný hrob ruských vojáků. Dodnes je znatelná navršená mohyla označená křížkem. V těchto místech tábořili ruští vojáci v r. 1813 při napoleonském tažení.

V I. světové válce v letech 1914-18 nastoupilo do zbraně z Tihavy 34 mužů, smutná bilance uvádí 8 padlých. Padlým byl ze sbírek občanů postaven v r. 1928 pomník. V Kotopekách odešlo do války 35 mužů, z nichž rovněž 8 padlo. V zajetí skončilo osm mužů, jeden vstouil do československých legií.

Ve II. světové válce zemřel v koncentračním táboře Bohumil Tocauer. Při návratu spojeneckých letadel z náletu zahynuli 25. března 1945 Matěj Škvára a Josef Lukařský. Poslední obětí války se stal na podzim 1945 Josef Carván.

V řadách hořovických bojovníků, kteří objeli na pomoc Pražskému povstání, bojoval tihavský občan Josef Vrba a padl spolu s dalšími v bojích na Staroměstském náměstí v Praze.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kotopeky.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA