Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žebrák

Historie
Historie středověkého královského komorního města Žebrák je stará více než 600 let. První písemně doložené datum o Žebráku pochází z roku 1280. Archeologické výzkumy však potvrzují, že toto území bylo osídleno již v 5. tisíciletí před naším letopočtem, kdy v západní části města existovala rozlehlá osada kmene s volutovou keramikou a v polovině 4. tisíciletí př. n. l. ji vystřídal lid k keramikou vypíchanou. V době laténské, někdy kolem 1. stol. př. n. l. se zde usadili Keltové. Nejstarší nálezy po slovanském osídlení pocházejí z 9. století.

Osada Žebrák byla založena pravděpodobně v 2. pol. 12. století. Ve 13. století se stal Žebrák již rušným tržištěm a známým místem na obchodní stezce, která odnepaměti spojovala Prahu s Plzní a pokračovala dále do Bavor. Většího rozmachu se městu dostalo od 14. století za vlády Lucemburků, kdy král Václav IV. povýšil Žebrák 7. ledna 1396 na město. K nejlepším dobám města však patří 16. století a léta další, kdy Žebrák získává řadu městských práv. 18. století patří k období, kdy Žebrák svými osobnostmi vstupuje do doby národního obrození.

Léta 19. století jsou charakterizována rozvojem spolkové činnosti, v níž přední místa zaujímají "Spolek divadelních ochotníků" (od roku 1812), "Sokol" (od roku 1869), "Slovanská lípa" (1848), pěvecký spolek "Hlahol" (1864) a další. V tomto období jsou též položeny základy budoucímu průmyslovému rozvoji města (v r. 1872 vzniká z původní zámečnické dílny pozdější strojírenský závod firmy Volman, dnes INTOS spol. s r. o.) V blízkém okolí města se nacházejí zříceniny středověkých hradů Žebrák a Točník.

Památky

Museum
Součástí městského muzea je i galerie obrazů malíře Jaroslava Hněvkovkého (1884 - 1925).

Pomník mistra Jana Husa na náměstí

Socha anděla na městském hřbitově - dílo sochaře Václava Levého z karelského mramoru.

Socha kozla, která zdobila fasádu městského pivovaru.
Před demolicí byla tato socha zachráněna skupinou několika odvážných občanů a dnes je ozdobou zadní strany  budovy Městského úřadu.

Hvězdárna
Už od roku 1954 nad městem Žebrák září stříbrná kopule hvězdárny. Přesně o 50 let později se obnovuje její činnost na profesionální úrovni - astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky předních českých astronomů, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež, pořady pro školy a mnohé další a zároveň odborná činnost, to je náplň Sdružení Hvězdárna Žebrák.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mestozebrak.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA