Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hostomice pod Brdy

Hostomice pod Brdy leží ve Středočeském kraji v okrese Beroun v rozsáhlém údolí uprostřed cest mezi Příbramí, Berounem, Dobříší a Hořovicemi a jsou ideálním východiskem pro cesty na hřebeny Brd. Jsou obklopeny okolními vrchy: Plešivcem, Hřebeny, Studeným a Housinou. Leží v nadmořské výšce 359 m nad mořem. S osadami Radouš, Bezdědice, Lštěň mají asi 1 600 obyvatel.

Historie
O založení Hostomic nemáme listinného dokladu, podle tradice, jež se dodnes dochovala, ležela tato původně trhová ves poněkud severněji než se nalézá město dnes, a to v místech kde se říká "Ve starých městech". Původní trhovou ves povýšili na počátku 14. století Zajícové z Valdeku, držitelé zdejších pozemků na městečko.

Do historie Hostomic se však nejvíce zapsalo privilegium císaře Karla VI., který na žádost obce (z května 1732) povýšil dosavadní městečko na město a udělil mu znak, korunovaného českého lva v červeném poli a to 29.11.1738. Dříve se obyvatelé většinou živili cvočkařstvím. První zmínky o tomto řemesle pocházejí z roku 1421. Dalším řemeslem, které se zde rozvinulo bylo hrnčířství. Významnou událostí pro město bylo zahájení provozu železnice na trati Zadní Třebaň-Lochovice roku 1901.

Nevelké Hostomice se pyšní mohutným náměstím. Od západu k východu mírně stoupající obdélník má bezmála půl kilometru délky. V jeho dolní části stojí kostel, uprostřed budova někdejší školy a bývalo tu také několik rybníčků, které k svému řemeslu potřebovali hrnčíři. Rozsáhlá plocha přímo vyzývala, aby se na ní stále něco konalo. Nejčastěji to ovšem byly trhy. Ty běžné dvakrát v týdnu, a pak hlavní neboli výroční; ty byly také dva. Na výroční se sjeli kramáři i z velké dálky, jejich stánky a vozy kryté plachtami přeměnily náměstí v cosi jako dnešní veletrh, který si obyvatelé širokého okolí nenechali ujít.

Památky
Památník obětem I. světové války byl postaven v roce 1923 na hostomickém náměstí. Autorem figurálního pomníku je Emanuel Kodet.

Pomník partyzánům na hřbitově v Hostomicích.

Mariánský sloup na náměstí - barokní z roku 1714, obnoven 1924. Socha P. Marie je kopie, originál byl na faře.

Kostel Nastolení sv. Petra v Antiochii
Kostel se připomíná roku 1343. Dřevěná zvonice stála zřejmě už při tomto středověkém kostele. Bezpečně je doložena při novém jednolodním barokním kostele, jehož presbytář vznikl r. 1743 a loď r. 1762. Kostel byl znovu obnoven r. 1781. Po požáru v roce 1836 již zvonice nebyla obnovena a místo ní byla v roce 1855 ze západní strany přistavěna věž.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hostomice.cz/uvod.php, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA