Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podbrdy

Historie
První zmínka o obci Podbrdy je z roku 1788, vznik se však datuje do období 1757-1788. Pozemky byly dominikální půdou a ves byla tehdy pravděpodobně založena vrchností.

Je domněnka, že rozvoj obce nastal s příchodem nového majitele osovkého a všeradického panství Jana Adolfa hraběte Kaunice. Obec se rozkládá na 370hektarovém katastru a přibližně 200 ha je lesní půda. Na katastru jsou 3 rybníky, většinou určené k rybochovným účelům. V obci je 155 stálých obyvatel žijících v 69 rodinných domech, je zde také 13 rekreačních objektů. Z aktivních spolků v obci pracuje Sbor dobrovolných hasičů, který byl založen již v roce 1895 (posvícenská zábava, máje, hasičské soutěže) a místní rybářský spolek (údržba rybníků, rybářské závody).

Z místních zajímavostí je v Podbrdech socha sv. Vojtěcha z roku 1897 při silnici II/115 a kaplička na návsi. Z občanské vybavenosti je zde obecní obchod se smíšeným zbožím, soukromé pohostinství a místní knihovna. Pro sportovní vyžití je v obci tenisový kurt a hřiště na malou kopanou. Ve schváleném územním plánu obce jsou rozvojové plochy pro výstavbu rodinných domků, případně doplněné o drobné podnikání a občanskou vybavenost. Plynofikace obce byla provedena v první polovině roku 2003. Čištění odpadních vod je provedeno systémem domovních čističek, které byly vybudovány za podpory obce.

Název obce sám napovídá její polohu. Domky jsou usazeny podél potoka a silnice od Drahlovic k Vižině a Osovu. Nejblíže mají zdejší obyvatelé do Všeradic. Brdské lesy jsou doslova za humny.

V Podbrdech stála kdysi tvrz. Dodnes jsou patrné nějaké zbytky zdiva v lese nad vsí. O jejích osudech není nic známo. Mohly by to být rozvaliny tvrze Viklefska, kterou A. Sedláček kladl do Podbrdska.

Na kraji vesnice se rozkládá Karlův dvorec, u něhož býval už před staletími (a stále je) rybník. Podbrdy se jako vesnice rozvinuly až v 18. století. Obživu lidu přinášela práce v zemědělství a v lese.

V roce 1910 zde bylo 47 čísel a 236 obyatel. O společenský život se stará Sbor dobrovolných hasičů, založený v roce 1893. Po válce měly Podbrdy ve 47 domech 228 obyvatel a tvořily osadu obce Nesvačil. Zdravotním obvodem patřily Podbrdy od minulého století k Litni, stejně tak obvodem četnické stanice, která byla zřízena později, farností do Všeradic. Z katolické církve zde vystoupilo pouze 12 občanů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podbrdy.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA