Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nenačovice

Historie a památky
Ačkoli první oficiální zmínka o Nenačovicích pochází z 12. století, jejich historie bude pravděpodobně ještě starší, o čemž svědčí původní název Ninačovice, odvozený ze staročeského jména Ninonja, hojně používaného již ve století devátém.

Je potvrzeno, že roku 1239, patřily Nenačovice (spolu s dnes již zaniklými vesnicemi Holonohy a Uněbuzy) mezi statky Kladrubského kláštera. Roku 1357 je koupil pražský měšťan Jordan Rechcer, avšak již roku 1366 byly Nenačovice (spolu s Drahelčicemi, Holonohy a Uněbuzy) darovány císařem Karlem IV nově založené univerzitní koleji (jakým způsobem získal císař obec do svého vlastnictví, není známo).

Další zmínka o Nenačovicích spadá do období 1474 až 1534, kdy byly na jejím území provozovány hutě na železnou rudu (zhruba v tomto období se ve vedlejší obci Malé Přílepy těžilo uhlí). V průběhu dalších staletí se majitelé obce stále střídali, postupně patřili např. ke kapitule sv. Víta či k Tachlovickému panství. V dobách 30 leté války byly údajně vypáleny obce Holonohy a Uněbuzy, po kterých dnes zůstaly jen místní názvy (Holonohy, Nebuz).

V dobách tzv. první republiky, patřily Nenačovice do lounské župy. Dle sčítání z roku 1919 měla obec 294 obyvatel a 57 čísel popisných. Čtyři z nich a to 7, 8, 9 a 34 ovšem byla v té době vyhořelá. V roce 1920 byla čísla 7, 8, a 34 opravena, číslo 9 (obecní pastouška) se již neopravovalo. Okresním městem byla Unhošť, zatím co Kladno bylo sídlem politické správy. Pošta byla již tehdy v Loděnicích a tamtéž byla i farnost, ke které Nenačovice patřily.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nenacovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA