Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podluhy

Historie
Obec Podluhy podle dochovaných písemných infornací byla založena roku 1331 z původní samoty rozprostírající se na úpatí brdských lesů, po obou březích malého lesního potůčku Kuňatky, dnes Podlužského potoka. Název obce je jediný tohoto druhu v českých zemích, je odvozen od lužních lesů, močálů převážně porostlých olšinami, dubovými a dalším divoce rostoucím stromovím.

Původní osada připadala panství valdeckému a později hořovickému. Na podlužském návrší stávala tvrz, která brzy zchátrala a podle rumiště se zde dosud říká "Na rumech". V XV. století byla v obci postavena tvrz nová s pivovarem, která se však nedochovala, dále ovčín jehož část dnes užívá podnikatel pan Lhoták a dosud stojící Dvůr, patřící panství hořovickému, který dnes vlastní pan Abrhám a p. Uhrin.

Obživou našim předkům byl les, chudé zemědělství a pastevectví. Později je sem přeneseno pálení dřevěného uhlí k účelu užití v rozvíjejícím se železárenském průmyslu, zejména slévárenství v Komárově a Hořovicích. V matričních dokladech lze najít řemesla našich předků jako havíř, horník, slévač, lesní dělník, ale i nádeník a zemědělský pomocník.

Zrušení nevolnictví za vlády Josefa II. (1871) pak došlo k uvolnění zemědělského hospodaření, do té doby vázaného povinnými státními dodávkami. Většina zemědělců užívala volských potahů, z jednoduché techniky pak bylo využíváno žentourů, převážně však se jednalo o namáhavou ruční práci a stále nezanedbatelnou pracovní silou v zemědělství  byly vesnické ženy.

Zrychlení společenského a hospodářského rozvoje nastalo po prvé světové válce utvořením samostatného státu. Tento vývoj však přerušila druhá světová válka a naše obec poskytla útočiště odbojovému hnutí, řada občanů byla fašisty perzekuována a mnozí za osvobození položili své životy.

V poválečné době pak došlo k urychlení zvelebovaní obce, zejména akcemi, na nichž se podílela celá občanská veřejnost za organizačního vedení zastupitelů obce, jako - zatrubnění roklí vedoucích středem Drah a návsí, zřízení druhého parčíku na návsi, zavedení obecního rozhlasu, telefonního spojení, obnova veřejného osvětlení, vybudování sportovního areálu u Dvora, zajištění autobusového spojení, včetně vybudování čekáren, přestavba budovy na mateřskou školku ve Dvoře, přesídlení MNV do budovy pana Hejnala, zřízení obecní knihovny a mandlu v obecním domku, likvidace a prodej kovárny, zástavba obce v lokalitě Pod hůrky, zřízení parku na Drahách, vybudování kluziště u sportovního areálu a výstavba kabin a bytové jednotky, zřízení prodejny z hostince Na Točně, výstavba prodjeny na návsi a odprodej Jednotě Hořovice, přestavba pohostinské provozovny U Vyštejnů, obnovení rybníka Kašparák a další značně nákladné akce jako asfaltování místních komunikací, regulace potoka apod. 

Zajímavosti v okolí

Jinecké hřebeny mají směr jihozápadní, skládají se ze čtyř vrcholů: Koníček, Komín, Hřeben a Pec.
Jedová Hora - Opuštěný důl Jedová hora nedaleko Komárova.

Valdek - zřícenina hradu ve Středních Brdech. V hradištní době se území, které zaujímá většinu brdského pohoří, dostává pod vládu jednoho rodu, který se zove po předku Buzovi - Buzovci či Buzici.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecpodluhy.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA