Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Bradlo

Historie
První písemná zpráva je z r. 1613, kdy ves Bradlo s dvorem koupili majitelé Lipeckého panství - Kustošové ze Zubřího a Lipky. Roku 1866 se přistěhoval do Bradla sklářský mistr František Rukl, který zde koupil usedlost a postavil sklářskou huť. Byla nazvána po kněžně Auspergové "Huť Vilemínina". Vyrábělo se tu překrásné duté sklo, olovnatý křišťál. Práce ve sklárně byla zastavena v srpnu 1945 a následujícího roku v prosinci byla ve sklárně zavedena výroba vánočních ozdob, které se zde vyrábějí dodnes.

Manželka zakladatele sklárny, paní Růžena Rúklová nechala vystavět kapli s rodinnou hrobkou. Staviteli byli František a Jan Schmoranzové ze Slatiňan. Kaple byla postavena v gotickém slohu v letech 1892 - 93. V obci byla též postavena škola v letech 1879 až 1880 za vydatné pomoci Františka Rúkla. Do správy obce spadají ještě tyto malé vesničky.

Lipka - první zmínka je z r. 1329, kdy je Lipka vladycké panství a ve 14. století stávala zde tvrz, kterou v r. 1557 koupil Jan Kustoš ze Zubří, který ji přestavěl na zámek , který byl později přestaven v barokním slohu a opět upravován v 19. stol. V r. 1715 prodala Marie z rodu Kustošů Lipku pánům ze Schónfeldu a roku 1737 byla připojena k nasavrckému panství.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu www.czh.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA