Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Studnice

Poloha obce  
Obec Studnice ležící jižně od města Hlinska je z jedné strany chráněna dvěma vrcholky památných kopců zvaných Hradiště, z protější strany je ohraničena vodní nádrží, která se může pochlubit tím, že je první přehradou se sypanou hrází v Čechách. Ačkoliv nese název Hamerská, rozkládá se převážně na pozemcích Studnice.

Z historie obce
Obec patří mezi nejstarší lidská sídliště v celé oblasti Českomoravské vysočiny. Nejstarší objevená písemná zpráva nám říká, že již v r. 1303 daroval Beneš z Vartenberka panu Mikoláši soud rychtářský v Hlinsku, kam patřilo několik osad, mezi kterými byla i Studnice. Další doklady o Studnici jsou ze 4. listopadu 1350, ve kterých pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic zařadil do biskupství litomyšlského mezi jinými  osadami i osadu Studnice. Právo rychtářské dostala Studnice v r. 1485 a udělil jí ho Vilém Pardus, pán na Rychmburku.

Místní škola
První školní budova zde byla zřízena v r. 1787 ve stavení č. p. 69. Později, v r. 1861 byla postavena samostatná škola a v r. 1884 přistaveno i první poschodí. Škola sloužila svému účelu až do r. 1978, kdy bylo vyučování dětí převedeno do Hlinska. Školní stavení od té doby chátralo. Teprve v r. 1993 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce a škola je připravena v případě potřeby pod svoji střechu opět přijmout studnické děti.

Turistická zajímavost

Kaple sv. Zdislavy
Ve Studnici žije většina věřících a ti dlouhá léta postrádali svůj svatostánek. Dočkali se v r. 1995, kdy byla na podnět KDU-ČSL zahájena výstavba moderní kaple, ve tvaru kříže. Kaple byla zdárně dokončena a 11. 10. 1998 slavnostně vysvěcena biskupem Dominikem Dukou z Hradce Králové.

Vybavenost obce
V minulých letech byla rovněž svépomocí postavena prostorná samoobsluha, dále pěkná a potřebná hasičská zbrojnice se sálem v prvním poschodí, kde se pořádají kulturní akce. V této budově je malá hospůdka, která je jediná v obci. Současné obecní zastupitelstvo se může pochlubit tím, že za jeho působení došlo k přestavbě a modernizaci budovy obecního úřadu, do pořádku byl dán obecní rybník, který slouží jako požární nádrž. V obci působily TJ Orel, DTJ a hasičský sbor. Z uvedených spolků zbyli ve Studnicích pouze hasiči, kteří mimo ochrany obce před požáry udržují dlouholetou tradici masopustních obchůzek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecstudnice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA