Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rabštejnská Lhota

Rabštejnská Lhota s 653 obyvateli se nachází asi 4 km jihozápadně od města Chrudim. Území obce tvoří tři místní části,  a to Rabštejnská Lhota, Rabštejn a Smrkový Týnec. Na travnaté návsi v Rabštejnské Lhotě je umístěna lidová zvonička a v její blízkosti pomník obětem první světové války. V obci je možnost koupání a k dispozici jsou i antukové tenisové kurty.

Při východním okraji obce, v severní části CHKO Železné hory, se nachází přírodní památka „ Na Skalách“, nověji „Mořské pobřeží“, o rozloze 4,75 ha, na kterém je patrný průběh pobřeží křídového moře. Z geologického hlediska jde o jednu z nejpozoruhodnějších lokalit v Železných horách, a proto chráněnou jako přírodní výtvor. Další turistickou zajímavostí je zřícenina hrádku Rabštejnek v lese nedaleko místní části Rabštejn.

Zajímavosti
Území obce je tvořeno dvěma katastrálními územími a to katastrálním územím Rabštejnská Lhota a Smrkový Týnec a třemi místními části - Rabštejnská Lhota, Rabštejn a Smrkový Týnec. Průměrná nadmořská výška obce je asi 350 m. Území se nachází v klimatickém regionu č. 3 – teplém a mírně vlhkém, s průměrnou teplotou 8,2oC, s průměrným úhrnem srážek 622 mm a převládajícími západními větry.

Na návsi, která tvoří centrum obce, je umístěna malá zvonička. V její blízkosti je rovněž umístěn pomník z první světové války. Místní občané využívají tuto travnatou náves ozdobenou okrasnými keři a stromy jako místo svého shromažďování.

Obec má zpracovanou územní studii. Z ní vyplývá přirozená a logická možnost poměrně rozsáhlé výstavby dalších rodinných domů včetně souvisejících vybaveností.

Turistika

Chráněná geologická památka
Při východním okraji obce Rabštejnská Lhota v severní části CHKO Železné hory se nachází přírodní památka „ Na skalách“, nověji „Mořské pobřeží“ o rozloze 4,75 ha.  Hlavním důvodem ke zřízení tohoto maloplošného zvláště chráněného území bylo geologické a geomorfologické hledisko. Z geologického hlediska jde o jednu z nejpozoruhodnějších lokalit v Železných horách, a proto chráněnou jako přírodní výtvor.

V minulosti se v této lokalitě těžil rozpadavý pískovec, případně i podloží tvrdé křemence. Staré lůmky i vyčnívající skalky jsou již dnes značně zarostlé vegetací. V prostoru přírodní památky je dobře dochován významný geologický fenomén - projevy transgrese křídového moře. Na některých místech lokality lze nalézt křemencové valouny opracované příbojem druhohorního moře. Spolu s některými mikroformami reliéfu, vzniklými abrazí křídového moře, dokládají přítomnost mořského pobřeží.

V souladu s plánem péče byla v rámci Programu péče o krajinu uskutečněna akce "Údržba Přírodní památky Na skalách". Žadatelem o přiznání dotace byla obec Rabštejnská Lhota. V rámci provedených opatření byl odstraněn nálet z okolí všech zachovalých geomorfologických útvarů.

Kultura
V obci působí samostatná zájmová dětská organizace „Vlčata“, která vyvíjí všestrannou zájmovou činnost – divadelní představení, vánoční besídky, hry pro děti i mládež, soutěže, vycházky do přírody, výlety, lyžařské zájezd, tábory, orientační závody.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.antee.cz/rabstejnskalhota, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA