Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov

Historie
Z hlediska historického patří obec Ostrov k velmi starým osadám s osídlením zemědělským lidem podle nálezů žárových hrobů lužicko-slezské kultury, která k nám vnikala ze sousedních severních krajů již cca 800 - 1200 let před naším letopočtem, tj. v mladší době bronzové a na počátku doby železné. Svědkem hodně pozdější doby, asi cca 900 let našeho letopočtu je na návsi cyrilometodějský pískovcový kříž, nízký a do země zapadlý s patinou značného stáří.

V historických pramenech je první zmínka k osadě Ostrov z roku 1318, kterou se připomínají Řehněř a Pešek z Ostrova, později tu přebýval Bohuněk z Ostrova do roku 1395. Ve 14. a 15. století se již zmiňuje v Ostrově zemanská tvrz, která stála na jižním okraji nynějšího horního rybníka a v její blízkosti byl již tehdy dvorec, po staletí přestavovaný a dosud zde stojící.

Samotná tvrz tak jako jiné v okolí se nedochovala, neboť tehdejší tvrze byly roubeny ze dřeva. Pro bezpečnost byly stavěny jako volný hrad po slovansku mezi vody a bažiny, tak jako tomu bylo podle jména i v Ostrově. Jedinými nálezy z bývalého tvrziště jsou staré podkovy a pěkná pukla s reliéfem sv. Jiří, probodávajícího saň, pravděpodobně z koňského postroje. Ves Ostrov se majetkovými přesuny dostala r. 1493 k panství Košumberk a poté k panství Chroustovice.

Současnost
Obec Ostrov leží v Pardubickém kraji na rozhraní okresů Chrudim (sem patří), Pardubice a Ústí nad Orlicí na hlavní silnici č. 17.

V obci je 55 popisných čísel (domů) s trvale žijícími občany, kterých zde žije necelých 200. Je zde i téměř 20 chalup, na které dojíždějí za odpočinkem lidé především z Prahy a nedalekých Pardubic.

V současnosti je hlavní „hybnou silou“ v obci místní Sbor dobrovolných hasičů, který každoročně pořádá různé nejen kulturní akce (zábavy, ples, dětský den a další). Dále pak dosahuje vynikající umístění v okrskových soutěžích (od roku 1995 vždy pravidelně vítězí).

Výraznou složkou je též místní hokejový klub HC Ostrov, který dosahuje pravidelně na medailové příčky v Lize neregistrovaných hrané na zimním stadionu ve Skutči.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-ostrov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA