Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Miřetice

Historie – (vznik znaku a praporu)
S myšlenkou vytvořit pro obec Miřetice obecní znak a prapor přišel starosta obce Zdeněk Trubák někdy v roce 2000. Byla vybrána firma Stanislav Kasík - Heraldická kancelář "Dauphin" , Roudnice nad Labem, aby zpracovala návrhy na obecní znak.

P. Kasík předložil čtyři návrhy, každý ve dvou variantách. S návrhy znaků byla seznámena veřejnost a starosta obce inicioval anketu, kde se občané mohli ke znakům vyjádřit a vybrat mezi nimi ten nejvhodnější. Na základě výsledků ankety zastupitelstvo schválilo usnesením ze dne 25. 3. 2003 návrh číslo 3 a 24. dubna 2003 byla odeslána žádost o posouzení návrhu znaku a praporu obce Miřetice a o doporučení jejich udělení obci.

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek udělil Obci Miřetice dne 5. 2. 2004 znak a prapor. Slavnostní předání dekretu o udělení znaku a praporu se konalo 5. 2. 2004 v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Současnost
Miřetice je obec s poměrně rozsáhlým územín (1713 ha). V současnosti je tvořena osmi osadami: Bošov, Čekov, Dachov, Dubová, Havlovice, Krupín, Miřetice, Švihov. Největší soustředění obyvatelstva je v Miřeticích. Zde má sídlo obecní úřad, mateřská a základní škola, pošta a ordinace soukromých lékařů - praktického lékaře pro dospělé, dětského lékaře, zubního lékaře a gynekologa. Několikaletý průměr počtu obyvatel celé obce je 1200 osob. Trvale obydlených domů je 345, k individuální rekreaci je využíváno 175 objektů.

Největší rozvoj obce byl zahájen v šedesátých letech 20. století, kdy ekonomické možnosti občanů a podpora společnosti vedly k výstavbě desítek nových rodinných domků a v této době byla též zahájena výstavba řady objektů občanské vybavenosti (mateřská škola, základní škola, prodejna Jednoty, budova obecního úřadu a další). V současnosti má obec celé území mimo osady Krupín pokryto rozvody veřejného vodovodu. Částečně je provedena dešťová kanalizace a v místních částech Miřetice a Dubová i plynofikace.

V obci neexistuje žádný velký podnik, který by zaměstnával převážnou většinu místních obyvatel. Pracovní příležitosti nabízí podnik ELTOP PRAHA s.r.o., kde pracuje asi 100 zaměstnanců. Rybářství Litomyšl, HAKU Prosetín, ELGON Havlovice - to jsou jen malá střediska o několika zaměstnancích. V obci provozuje svoje živnosti ještě několik menších živnostníků a drobných podnikatelů. Zemědělství se potýká s problémy dnešní současnosti.

Turistické zajímavosti
Ležáky - malá osada na Českomoravské vysočině tvořila 8 domků seskupených kolem mlýna. Žilo zde 54 obyvatel, z toho 13 dětí.

Ležácká tragedie začíná již 15. března 1939 - den okupace českých zemí a 27. září 1941 nástupem Hendricha.

Ke konci roku 1941 byl exilovou vládou z Anglie vyslán paravýsadek tří skupin - SILVER A, SILVER B a ANTROPOID, kteří měli uskutečnit atentát na říšského protektora.

Skupinu SILVER A, kterou tvořili Potůček, Bartoš a Valčík vysadili u Poděbrad. Vysílačce obsluhované Potůčkem poskytli úkryt ve strojovně lomu Hluboká. V lednu 1942 začala vysílačka posílat zprávy vojenského zpravodajského a hospodářského charakteru zpět do Anglie. Vysílačka byla několikrát zaměřena a stěhovala se na různá místa.

Dne 27. května 1942 byl v Praze spáchán atentát na Hendricha výsadkáři Kubišem a Gabčíkem. 10. června 1942 dává Hitler souhlas s vypálením Lidic. Pro přechovávání vysílačky byla osada Ležáky vypálena 24. června 1942. Muži a ženy byli popraveni v Pardubicích na Zámečku. 11 dětí zahynulo v plynových komorách v polském Chelmu. Do vlasti se vrátila pouze dvě děvčátka, která byla dána na převýchovu do německých rodin.

Turistika
Obec Miřetice je v současnosti připravena návštěvníkům nabídnout zejména návštěvu NKP Pietní území Ležáky, v letních měsících sportovní a kulturní akce pořádané v areálu TJ Tatran Miřetice.

Návštěvníkům jsou k dispozici služby pohostinských zařízení (Restaurace U Mrázků v Miřeticích, Penzion na Majlantě, Pohostinství ve Švihově a Občerstvení na Ležákách). Dále mají možnost nákupu běžného sortimentu potravin, průmyslového zboží, textilu a dárkových předmětů v místních obchodech Jednoty a soukromých obchodníků.

Neméně důležitou součástí je nabídka pobytu v okolní přírodě, houbaření, sportovní rybaření a využití značených cykloturistických tras.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.miretice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA