Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dvakačovice

Obec se nachází na teplé  opukové stráni nad řekou Novohradkou. Bezprostřední  okolí obce  bylo osídleno  již v pravěku. Známé jsou nálezy z mladší a pozdní doby  bronzové (1300 - 750  let př. n. l.), kultur lužické  a slezskoplatěnické. Prostor  byl též osídlen  Kelty v době  laténské (400  př. n. l.  - 0).

Asi nejvýznamnější jsou však raně  středověké   nálezy  z doby   hradištní,  které  jsou   známy z mohylového slovanského pohřebiště v obecním lese východně od obce. Značně intenzívní osídlení Slovany dokládají i další nálezy z jiných míst našeho katastru.

Historie
Jméno obce je doloženo z 15. stol. predikáty zdejších šlechticů. Roku 1415 šlechtic Štěpán z Dvakačovic připojil svoji pečeť k stížnému listu proti upálení Mistra Jana Husa. Další písemné záznamy existují  z r. 1504, kdy  Mikuláš z Mezilesic na  Bořicích uzavřel s Vilémem z Pernštejna smlouvu o  kus řeky pod  mlýnem Dvakačovským. Název  obce svědčí,  že se  jednalo o  sídliště okolo dvora jakéhosi Dvakače.  Úrodné  půdy  a  příhodné  mikroklimatické poměry poskytly podmínky  pro úspěšné  polní hospodaření  i ovocnářství (třešňovky), v minulosti byly v okolí i vinice.

Ve Dvakačovicích  a v okolních obcích  existovala od husitských dob početná českobratrská komunita, od  18. stol. je obec střediskem evangelické  církve. V místě působil  v letech  1962 až  1992 farář a biblický  badatel  Adrian  Mikolášek.  Evangelický  Chrám Páně byl v obci vystavěn  v novogotickém slohu  v 19. stol.  Soužití obyvatel různého  vyznání dokládá  i katolická  kaplička Nejsvětější Trojice, postavená na návsi taktéž v novogotickém slohu v 19. stol. a opravená v r. 2001. Zalesněné  stráně  nad  pravým  břehem  Novohradky  jsou  spolu s neosídlenou údolní nivou a břežními porosty významným biokoridorem (pásem,  umožňujícím  migraci  živočichů)  v jinak  velmi odlesněné krajině.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dvakacovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA