Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lukavice

Obec Lukavice se nachází ve střední části okresu Chrudim 5 km od Slatiňan na úpatí Českomoravské vrchoviny. Svažitost pozemků je od jihu k severu. Nejvyšší bod v obci je vrch „Jahodnice“ vysoký 343 m, nejnižší bod je břeh Chrudimky v části zvané „ Na Pilce“, a to 264 m.

Lukavický katastr je ohraničen na jihovýchodě údolím Holetínky na severozápadě Chrudimskou. Na jih od obce se nachází obec Vížky a Radochlín s nejvyšším vrchem zvaným Kraslavka 408 m vysokým. Na sever od Lukavice přecházejí pozemky do Polabské nížiny.

Historie
Velká Lukavice na stabilním katastru z roku 1839 má charakter návesní vsi s návsí nepravidelného tvaru. Jedná se o nejstarší část Lukavice. Je možné, že původní tvrz stála na místě Knížecího dvoru (parcela 35). Památný dub již stojí mimo dvůr na jeho severní straně. O možnosti vytvoření vhodného obranného systému vypovídají i mokřiny v okolí dvora. V soupisu poddaných z r. 1651 se dozvídáme, že ve dvoře Lukavském bydlí jistý Matěj Tvrzník šafář. Také se v těchto místech dodnes říká Na hrádku.

Obec byla v 17. století typickou hornickou osadou se siluetami těžních věží, v 19. století to byl především průmyslový komplex s komíny a mohutnými provozními budovami, to vše postupně zmizelo. Obec tak ztratila své dominanty, které jinde vytváří například kostel nebo zvonice.

Turistika a příroda
Předností této oblasti je především pestrá skladba krajiny: lesy, louky, pastviny, zahrady, rybníky a zemědělské porosty. K nejcennějšímu patří část přírodní rezervace Strádovské Peklo, která je součástí CHKO Železné hory. Mezi zajímavá místa se řadí i údolí Holetínky nebo okolí Louček.

O tom, jak rychle se krajina mění, vypovídají některé ještě v paměti zachované místní názvy jako Na čápovině, Na pilce, Na hrázi (bývalé rybníky), Na mokřidlech, Kudrnkova skála, Pánkův písník, nebo Třešňovka u Chrudimky. Měnily se trasy cest, koryta potoků jak vyplývá ze starých map. Krajina je člověkem stále přetvářena, ale s různými výsledky. Lesní rybníky Zaháj a Housírek se staly krásnou součástí zdejší přírody a nachází se zde bohatá společenstva rostlin a živočichů.

Zajímavé je sledovat jak se příroda těžko vyrovnává s hlušinou z bývalých dolů, které se říkalo „Žlutá hromada“. Hlušinou se také zavážely staré lomy, písníky a strže. Velké zásahy do přírody představovaly meliorace. K přeměně krajiny dochází i v současnosti a je otázka, jestli někdo přemýšlí například o lomech, které se zařezávají od Žumberka do Vížecké stráně, stanou-li se jednou uzavřeným prostorem nebezpečným životu, nebo skalnatým údolím.

Rybník Zaháj a Housírek
- lesní rybníky s mokřady, rákosinami a zbytky jedlových doubrav mezi nimi. U rybníků je několik typů rákosin, porosty vysokých ostřic a na ně navazují ostřicovorašeliníková společenstva. Západně od rybníků je zbytek lesa s téměř přirozenou druhovou skladbou a věkovou strukturou - jedlová doubrava s příměsí buku, vysázeného smrku a borovice. Z rostlin patří k vzácným nálezům bublinatka jižní.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA