Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bítovany

Historie
Podle novějších výzkumů je možné datovaní první písemné zmínky o Bítovanech posunout až do roku 1347, kdy je v edici "Regesta Bohemiae et Moraviae" (volně přeloženo "Stručný obsah listin Čech a Moravy") uváděn "Mdyslaus de Byetowan et Bleho de Lipka".

Jako nejstarší držitel statku bítovanského se uvádí roku 1361 Mstislav Rakušic z Bítovan z rodu Lukavských. Připomínán je v pamětech kláštera vilémovského. Rod vladyků z Lukavice užíval v erbu psí hlavy s rybím ocasem.

Na začátku 16. století vlastnil Bítovany vladycký rod Závišů z Osenice. V roce 1507 až 1512 je uváděn Jiřík a roku 1525 Jan. Jan Závis působil jako purkrabí na Rychumburce.

V druhé polovině šestnáctého století dochází k rozdělení Bítovan. Jeden díl byl ve vlastnictví Jana staršího Záviše z Osenice, který svoje statky rozšířil roku 1569 o dvůr a ves Seslávky i s dílem vsi Rosice. Jeho náhrobní kámen je zazděn na severní straně kostela v Bítovanech. Jan starší z Osenice vlastnil Bítovany ještě v roce 1577. Druhý díl, ke kterému mimo tvrz patřilo i půl kostela a tím polovina patronátu nad kostelem, patřil zřejmě Janu mladšímu z Osenice, který kolem roku 1590 zemřel.

Koncem první poloviny 18. století získávali Auerspergové výhodnými sňatky své první velkostatky v Čechách. Dne 14. listopadu 1746 uzavírá Jan Adam Auersperg s Kateřinou Schonfeldovou sňatek. Po její smrti zdědil velkostatek Nasavrky. V 19. století dosáhl velkostatek v Nasavrkách největšího rozkvětu. Dosáhl velikosti 9 tisíc hektarů ve 28 dvorech. Jedním z těchto dvorů, až do pozemkové reformy ve dvacátých letech 20. století, byl i dvůr v Bítovanech. V držení Auerspergů zůstal zbytek velkostatku do 13. listopadu 1942, kdy jej získal jako dědictví Karel Josef Trautmansdorf.

Současnost
Obec Bítovany leží spolu s místní částí Bítovánky na úpatí Českomoravské vrchoviny, 11 km jihovýchodně od města Chrudim. V současné době zde žije 411 obyvatel.

První zmínka o obci je z r. 1347. V r. 1350 je připomínán kostel sv. Bartoloměje, původně gotický, později byl barokizován. Poslední úprava regotizací je z 19. století. Barokní oltář kostela připomíná hornickou minulost v sousední Lukavici. V údolí řeky Holetínky, mezi Žumberkem a Bítovany, je chatová oblast V Dolích. V jejím sousedství se nachází přírodní památka rybník Farář, výjimečný výskytem kotvice plovoucí, a pískovcová enkláva V Syslích, na kterou navazuje sportovní areál.

Turistické zajímavosti
Bylo by velmi obtížné do detailu vyjmenovávat vše živé, co nás na každém kroku obklopuje, nicméně je možné alespoň charakterizovat významné okruhy obce a jejího blízkého okolí, sběrem typických druhů rostlin a živočichů a upozornit na ty z nich, které jsou již vzácné a chráněné.

Přidržme se tohoto schématu:
Životní prostředí naší obce lze rozdělit zhruba do tří „biotopů", tj. společenství rostlin a živočichů životně vázaných na určitý typ prostředí (např. území lesa, rybníky, řeky, močály, pole, kopce aj.). Dosti často jde o biotopy smíšené, jak tomu je např. v lesním porostu od Bítovánek ke Smrčku, kde se lesní prostředí prolíná s lesními rybníky s mokřady. Zcela jiný život probíhá v polích a na návrších kolem naší obce a úplně jinak vyhlíží život kolem řeky Holetínky a našeho rybníka Faráře. Co tu tedy žije a roste?

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://bitovany.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA