Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stolany

Historie
Nejstarší zpráva o obci je zachycena v listu Přemysla Otakara I.  z roku 1228, jenž potvrzuje, že ves Stolany věnuje i s příslušenstvím klášteru  Benediktinů v Opatovicích. V  současnosti  bydlí v  obci, která je od roku 1990  opět právně samostatná, 358 obyvatel.

Turistické cíle – Památky
Dominantou obce je kostel  Sv. Mikuláše Biskupa.   Kostel  obklopuje  středověký hřbitov s  oválným  půdorysem, lemovaný kamennou zdí. Nejstarší částí kostela je hlavní loď.  Presbytář  pochází  ze  14. století.   Západní,  pozdně  gotická věž patří k ojedinělým typům věží. 

Je   zakončena   zděným,    omítnutým jehlanem s kamennými, zvětralými chrliči v  podobě  skrčených oblud.  Do věže  je zazděno  několik  drobných obloučků, pocházejících nepochybně z obloukové římsy původně románského kostela, který zde  předtím  stával.  Uvnitř  kostela  je původní pískovcová křtitelnice. Kostel spolu  s  hřbitovní  zdí  je zapsán  v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek.

V  sousedství  kostela  stojí  budova, ve které se  nachází základní a mateřská škola, obecní úřad a obecní knihovna.

Tělocvičná  jednota  Sokol   byla  v  obci založena roku 1927. O pět let později, v roce  1932   vznikl  fotbalový  klub  SK Stolany.   Od  roku   1999  slouží  všem sportovcům a mládeži nový sportovní areál s nejnutnějším zázemím. Přes sto let, od roku  1885,  vyvíjí   svou  činnost  sbor dobrovolných hasičů.

Příroda a krajina
Dva  rybníky uprostřed obce doplňují její charakteristickou podobu.

Za jižním  okrajem obce již vidíme pásmo Železných hor. Latinský název Montes Ferreus je zaznamenán v Letopisech zbraslavských již roku 1266.

Toto kopcovité území  zabírá  plochu kolem 900 km2 a  je  zajímavé  především  velmi pestrým geologickým složením. Na nedalekém Nasavrcku najdeme především žulu, v blízké Rabštejnské Lhotě pískovec a na severním okraji obce pak pásmo opuky, táhnoucí se od Třibřich až po Chrudim.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.stolany.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA