Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žumberk

Obec Žumberk leží na úpatí českomoravské pahorkatiny v půvabné zalesněné krajině s příkrými kamenitými stráněmi, údolím, rybníky, říčkou Holetínkou a romantickými zákoutími. Byla vyhledávaným místem turistů a letních hostů, pobývali zde i malíři, kteří tu nacházeli krásné partie k malování. I dnes je Žumberk vyhledávaným místem pro rekreaci v chatové oblasti, táhnoucí se údolím Holetínky od Bítovan přes Žumberk lesem proti proudu řeky. Žumberk byl od r. 1487 uváděn jako městys.

Dominantou Žumberka a kulturní památkou jsou rozvaliny hradu, který byl kdysi jedním z největších a nejpevnějších v kraji. Prvním držitelem byl prý nehodný vladyka Pilunk roku 1318. Hrad byl obydlen šlechtou až do r. 1700 a ovládal kromě Žumberka a jeho dvora též řadu vesnic v okolí. V 18. století již vrchnost na hradě nebydlela, pouze úředníci a zřízenci. Posledním obyvatelem byl lékař Devoty, který se r. 1770 odstěhoval. Někteří držitelé hradu se zapsali svými činy do historie našeho národa.

Kulturní památky
- Starobylá zděná zvonice s dřevěným patrem u kostela, obnovená v roce 1789.
- Zvon přelitý r. 1865 Karlem Vilémem Paulusem v Hradci Králové nesl nápis: LETA 1536 GA ZWON ZWIESTUGI WOGNU WAM, OD MISTRA JAKUBA PTACZKA.
- Umělecky hodnotná je socha sv. Jana Nepomuckého na Laušmanově náměstí, hlásící se do 1. poloviny 18. století. Světec drží v ruce obraz Panny Marie Boleslavské, po stranách jsou andělé.

Pozornost si zaslouží také technická památka - mlýn s velmi dobře zachovalým interiérem z modřínového dřeva. Byl založen na tomto místě již v 16. století, jak hlásá nápis nad vchodem do mlýnice.

Životní prostředí
CHKO Železné hory byla vyhlášena v roce 1991, o rozloze 284 km2 zasahuje geomorfologický celek Železné hory a část Hornosázavské pahorkatiny, geologicky jedno z nejsložitějších území ČR, se zastoupením předprvohorních, prvohorních, druhohorních i čtvrtohorních útvarů. Na jejím území jsou 1 národní přírodní rezervace, 10 přírodních rezervací, 9 přírodních památek, výskyt více než 1200 druhů rostlin, 230 druhů obratlovců, stovky bezobratlých, 52 geobotanických společenstev a přibližně dvě desítky památných stromů.

Zajímavosti v okolí

Bítovany - na návrší od 14. stol. tvrz, kostel sv. Bartoloměje z pol. 14. století (regotizován F. Schmoranzem, hornický oltář sv. Jana Nep., ve věži zazděny náhrobky s postavami Závišů z Osenice, Ostromiřských z Rokytníka, Vchynských z Vchynic), v 18.a 19. stol. těžba železného kyzu, nedaleko přírodní památky rybník Farář a pískovcové skalní útvary V syslích (více na www.bitovany.cz)

Kočičí hrádek - hradiště nad levým břehem potoka Ležáku u silnice z Lukavice do Žumberka

Ležáky - národní kulturní památka, obec v r. 1942 nacisty vypálena a srovnána se zemí, dospělí obyvatelé zastřeleni, děti odvlečeny.

Lukavice - bývala tu tvrz s dvorem, od 17. století těžba pyritu k výrobě síry a dýmavé kyseliny sírové, v 1. pol. 19. stol. až z hloubky 210 m v deseti důlních patrech. Odvodňovací štola z 18. století, dlouhá 1593 m a ústící 1,5 km severozápadně od Lukavice do Chrdimky, je chráněnou technickou památkou. Založena zde nejstarší chemická továrna v Čechách, byla tu i sklárna na tabulové i duté sklo. V zámku (budově bývalého knížecího horního úřadu) z 18. stol. dnes sídlí obecní úřad. 700 let starý dub, obvod 710 cm

Miřetice - severozápadně přírodní památka Kovárenský rybník se vzácným rostlinstvem

Prostějov - rodiště malíře Vysočiny Jaroslava Hudce

Smrček - kostel sv. Anny ze 14. stol., barokně upraven, hlavní oltář z r. 1669, dříve farní, od 17. stol. filiální do Žumberka, starobylý hřbitov; bývala zde tvrz s poplužním dvorem

Švihov - na návsi kaplička pod mohutnými lipami, JV chráněný rybník se slatinnou loukou (např. 10 druhů ostřic)

Včelákov - do 15. stol. patřil podlažickému klášteru; kostel sv. Maří Magdaleny z let 1844-1848 na místě gotického, s gotickou sochou Krista. Do třicetileté války doly na barevné kovy a stříbro, u kostela mohutný jírovec starý přes 200 let, barokní fara, u bývalého lesního úřadu plastika sv. Jana Nepomuckého s dvěma anděly z r. 1740; r. 1867 povýšen na městys.

Zaječice - kdysi statek s tvrzí (dochovanou v č. p. 64) a dvěma poplužními dvory¨.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-zumberk.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA