Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zderaz

Zderaz patří mezi typické lesní lánové vsi, které vznikaly kolonizací zdejší krajiny podlažickým klášterem v polovině 13. století. První písemná zpráva o Zderazi je z roku 1398, kdy byla jednou ze vsí patřících k Božímu domu tj. Novým hradům.

Patřila k bohatým vesnicím, protože půda zde byla úrodnější než ve většině vesnic v okolí Proseče. Jádro vesnice tvořilo čtrnáct lánových a půllánových statků.V polovině 19. století měla Zderaz 610 obyvatel. V současné době má 297 obyvatel žijících v 80ti domech, 58 domů slouží k rekreaci. V katastru obce je 15 chat a zdravotnické a rekreační středisko Renospond.

Obec leží na okraji přírodní rezervace Maštale v nadmořské výšce 480 m. Je obklopena krásnými lesy s četnými údolími, odkud vytékají drobné přítoky Prosečského potoka a Novohradky. Severozápadně od obce se nachází přírodní památka Pivnice. V romantickém kaňonu (nazývaném též Žižkovy maštale) můžete vidět skalní tunel, jeskyně, převisy a různé pískovcové útvary vzniklé erozí.

Současnost
V současné době žije v obci 298 obyvatel. Za prací dojíždí 112 obyvatel do Proseče, Skutče, Nových Hradů a Vysokého Mýta, a to buď autobusem nebo vlastní dopravou. V obci převažuje zástavba přízemních rodinných domků, které zapadají do značně členité lesnaté krajiny na pískovcovém podloží.

Společenský život
Společenský život v obci je bohatý a pestrý. Udržují se zde tyto lidové zvyky a tradice: Chození Tří králů (obnovená tradice), velikonoční pomlázka a oplátky, pálení čarodějnic s posezením, stavění máje a májek děvčatům, pouťová pobožnost u kapličky, pouťové a posvícenské posezení, chození Mikuláše s čerty a andělem, stavění brány novomanželům s celým obřadem - převezení nevěsty na trakaři, řezání polena, nahození chomoutu, čtení vine, předání daru od kamarádů, pohoštění přihlížejícím, masky žida a cikánek. Před svatbou pořádá každý ženich zpívání s mládenci.

Spolková činnost
Hlavními iniciátory veškerého dění ve vsi jsou Sbor dobrovolných hasičů (SDH), Sbor pro občanské záležitosti a skupina lidí kolem kulturní komise, která pracuje pod názvem ZDERAD (Zderad - staročeské jméno, ze kterého vznikl název obce, znamená: "Zde jsem rád, zde žiji rád."). SDH pořádá každoročně 2 plesy, součástí těchto plesů jsou při 1. plese dětský karneval a při 2. plese diskotéka pro starší děti. Plesy mají pokaždé velmi pěknou a náročnou výzdobu, každý rok jinou, podle rázu dětského karnevalu. Každé dítě dostává pytlík s cukrovím, které upekly a věnovaly dětem zderazské ženy. Mladí hasiči pořádají každoročně pouťové a posvícenské sousedské posezení. Koncem prázdnin pořádá SDH tradiční dětský den. Již několik let zde máme i rybí hody a přátelské posezení hasičů a jejich manželek s programem Zderadu, pohoštěním a tancem. Spolek ZDERAD se zaměřil na obnovu a uchování starých tradic a památek Zderaze. Obnovil tradici Babských věnečků s průvodem, Kácení máje a Májový věneček. Myslivecké sdružení se stará o ochranu zvěře a lesních porostů, již několikrát se zde konaly lesní zkoušky ohařů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zderaz.infobec.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA