Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Orel

Obec Orel leží 5 km jihovýchodně od města Chrudimě. Rozkládá se v rovinatém terénu od řeky Chrudimky k úpatí Železných hor. Jediným kopcem jsou na severu „Tři Bubny“. Orel se nachází v místě, kde bývalo rozsáhlé jezero. Zůstaly po něm bažiny a rašeliniště, tzv. Orliny, kde se od 17. do 19. století těžila rašelina. Močálovitá krajina se nehodila v pravěku k osídlení. Proto nebyly objeveny téměř žádné prehistorické nálezy - jen drobné úlomky pravěkých nádob. Jediným nálezem je slovanský šperk z 11. století.

Historie
Obec Orel existovala pravděpodobně již dříve před rokem 1360. Byla zde tvrz a poplužní dvůr. Rytířští držitelé Orle zde byli již v polovině 14. století, protože v listině z roku 1349 se mluví o kostele s. Jiří, který byl nerozlučně spjat s orelským majetkem a byl vždy prodáván současně s tvrzí a statkem. Jméno obce je poprvé doloženo v roce 1360. Vzniklo starobylou přivlastňovací příponou z osobního jména (Orlův dvůr). Od roku 1924 se používá úředně původní tvar Orel.

Současnost
Změna politických poměrů po roce 1989 znamenala počátek hospodářské proměny a snahy o nápravu vlastnických poměrů po roce 1948. Občané žádali zpravidla zpět pozemky, které patřily k zahradám, ale o samostatné hospodaření nebyl zájem. Koncem roku 1991 zesílily snahy vystoupit z JZD Zaječice a vytvořit v Orli samostatné družstvo. V roce 1992 a 1993 došlo k přeměně ZD Zaječice na dvě družstva - MILZA Zaječice a ORZES Orel.

Výstavba v obci: začalo se s projektováním plynofikace a bylo zahájeno jednání o napojení obce na kanalizační sběrač do Chrudimě. V létech 1995 - 1996 se uskutečnila plynofikace. Kanalizace byla projektována v létech 1994 -1996 a dokončena 1999. V roce 1997 zavedla firma TELECOM telefonní přípojky v obci ke každému domu.

Turistické zajímavosti

Tři Bubny
Na severní straně obce se zvedá kopec, zvaný Tři Bubny. Stojí zde kostel sv. Jiří, bývalá hájovna, hostinec a hospodářské stavení. Stará cesta je vzpomínána již z roku 1596, kdy tudy táhlo vojsko Viléma Trčky proti Turkům. Tato silnice bývalá nazývána Francouzská, protože tudy táhli Rusové i Francouzi v napoleonských válkách.

Pojmenování Tři Bubny je poměrně nové - nejspíše z 18. století (1712). Tou dobou zde existovala již krčma s tímto názvem. K místu se váže pověst ze slezských válek s Pruskem (1740-1745), kdy údajně tři rakouští bubeníci bubnováním přinutili pruského krále k ústupu. Bubny pak zakopali v kostele pod oltářem.

Kostel sv. Jiří
Datum založení kostela není známo. První zmínka je z roku 1349. V době husitské byl kostel podobojí a po bělohorské porážce byl rekatolizován, i když se katolická víra mezi poddanými šířila pomalu. Patřil jako filiální k Chrudimi. Během jednotlivých století prošel kostel požáry a následnými opravami. Zásadní rekonstrukci prodělal v 19. století, kterou provedl slatiňanský stavitel František Schmoranz pod patronátem knížete Františka Josefa Auersperga.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecorel.unas.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA