Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třemošnice

Historie
Pro Třemošnici byl důležitý rok 1816, kdy Jan Josef Zvěřina zakládá železárny-Hedvikov. To byl počátek průmyslové výroby v Třemošnici a s tím související příliv nových obyvatel. Železárny procházely obdobím úspěchů i stagnací. V roce 1920 je koupila společnost vedená Josefem Bartošem. Po válce byl závod zestátněn a přejmenován na KOVOLIS a v roce 1967 se rozrůstá o nový závod DAKO.

I rozvoj železnice a protažení trati Kolín-Čáslav-Golčův Jeníkov až do Třemošnice (14. února 1882) napomohl v rozvoji Třemošnice. Primátem lokálky Čáslav - Závratec, Třemošnice je první použití drážního telefonu na českých tratích (17. 10. 1882).

Třemošnici a Prachovice spojovala nákladní lanovka, která usnadňovala dopravu vápence z lomů hraběte Kinského do vápenky v Závratci. Byla to ve své době nejdelší lanovka v Čechách. Měla dřevěné stožáry 6 - 20 m vysoké ve vzdálenosti 20 - 140 m v délce 5 km. Za desetihodinovou pracovní směnu se přepravilo 100 tun vápence. Po roce 1957 byla výroba vápna zastavena a lanová dráha zrušena. Vápenka v Závratci je dodnes zajímavou technickou památkou.

Turistické zajímavosti

Vlastivědná stezka Krajem Železných hor
Stezka vznikla v roce 1986 a v roce 1994 prošla rekonstrukcí. Prochází Chráněnou krajinou oblastí Železné hory i Národní přírodní rezervací Lichnice-Kaňkovy hory. Začátek stezky je na Seči a konec v Ronov nad Doubravou, je dlouhá 22 km a na trase je 15 zastávek: Seč, Žďárec, Počátky, Javorka, Běstvina, Županda, Kubíkovy duby, Nouzov, Hedvičino údolí, Lichnice, Třemošnice, údolí Doubravy, Mladoice-Chittussiho údolí, Kostel sv.Kříž, Ronov nad Doubravou.

Naučná stezka Lichnice-Kaňkovi hory
Lesní naučná stezka Lichnice-Kaňkovi hory Stezka byla vybudována Lesy České republiky, je dlouhá 3 km a vede z Třemošnice přes Nouzov do Hedvikova. Z významných biotopů lze vidět oba typy bučin, suťové lesy a můžete se seznámit s dalšími lesními druhy i lesním hospodařením. Části lesních porostů v rokli Zlatého potoka jsou ponechány samovolnému vývoji. Po celé trase stezky jsou na naučných tabulích znázorněni živočichové a rostliny, které zde lze vidět.

Za Naturou na túru
Je název výukového programu pro žáky a učitele druhého stupně základních škol, v jehož rámci je připravena exkurze vedená zkušenými lektory. Naše túra se jmenuje - Lesem do kaňonu Peklo. Exkurze je orientovaná na les a jeho ochranu a seznamuje nás s geologickými a geomorfologickými pojmy. Trasa vede pestrými lesními porosty Národní přírodní rezervace Lichnice-Kaňkovy hory v CHKO Železné hory. Nakonec se ocitneme přímo v Pekle - strmém kaňonu Zlatého potoka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.tremosnice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA