Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zaječice

Obec Zaječice se zhruba 1 000 obyvateli  nachází se  asi 10 km jihovýchodně od Chrudimi. První dochované písemné zprávy pocházejí z roku 1319. Obec je výjimečná dochovanou budovou tvrze z konce 16. stol. – dnes stavení č. p. 64 se zbytky pozdně gotických okenních ostění. Výraznými zbytky zdiva z první původně středověké tvrze – nacházející se asi 200 m jižně od č. p. 64, naproti objektu č. p. 261 a barokním „zámečkem“, kde od konce 18. stol. sídlil správce několika auerspergských velkostatků – dnes jsou zde kanceláře obecního úřadu a  pošty a provozovna kadeřnictví.

Obec má vlakové spojení (trať Pardubice – Havlíčkův Brod) a protíná jí hlavní silnice (směr Chrudim – Skuteč, Luže). Z občanské vybavenosti je zde základní škola a zdravotní středisko s ordinací praktického lékaře a stomatologa.

Obec má bohatou kulturní historii i současnost, vznikl zde folklorní soubor „Kohoutek“. V nově rekonstruovaném „Kulturním domě“ se pořádají nejen místní kulturní akce, ale také již tradiční soutěžní výstavy dětských kreseb a pravidelné výstavy našich umělců. Známá je i pořádáním mezinárodních šachových turnajů.

Historie

I. - od nejstarších stop osídlení do první archivní zprávy roku 1319
Údaje týkající se tohoto časového úseku se opírají o náhodné nálezy keramiky popelnicových polí např. v lokalitách  před Kapličkou, za objektem školní jídelny, či na zahradě bývalého Novákova statku. Odtud pochází popelnice jejíž originál je uložen v Národním muzeu a kopie pak v Městském muzeu v Chrasti u Chrudimi, Po vědeckém zhodnocení bylo určeno období vzniku nálezu na počátek našeho letopočtu.

Důkazy výskytu nejstarší fauny se nacházejí především v prostoru Studená Voda - Bítovánky na poli u lesa, kde na dně bývalého cenomanského moře lze nalézt množství otisků lastur mořských živočichů. K nejvýznamnějším nálezům patří velká stolička býložravce, objevená v opuce v místní části obce Vinice, která je uložená v chrasteckém muzeu.

II. - od první písemné zprávy o Zaječicích roku 1319 do 80. let 19. století
Toto období se opírá pouze o archivní materiály a literaturu a neexistují z něho soustavně vedené kroniky.

III. - zahrnuje časový úsek od 80. let 19. století do dnešního dne
Je doložen podrobnými písemnými materiály - zejména kronikami. Tyto jsou uloženy do úschovy do Státního okresního archivu v Chrudimi, kde je možno do nich nahlédnout.

Turistické zajímavosti

Pomník obyvatel Zaječic
Pomník se nachází v centrální části obce  - před školou na poz.p.č. 23/2 v k.ú. Zaječice u Chrudimi, který je ve vlastnictví Obce Zaječice. Jedná se o jednoduchý kamenný pomník, mezi dvěma sloupy je vsazena žulová deska s textem : Padlým bojovníkům za svobodu vlasti a následuje jmenný seznam padlých. Dodatečně byl v roce 1946 na desku připsán text 1938 - 1945 se 3 jmény. Dále byla v roce 1995 nově vsazena žulová deska.

Pomník zhotovil Baloun - Vápeník Hlinsko a novou žulovou desku Karel Bouška, Žumberk. Pomník byl slavnostně odhalen dne 28. září 1920. Pomník byl původně zhotoven k uctění památky padlých v 1. světové válce - uvedených 35 mužů s datem narození a úmrtí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zajecice.cz , na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA