Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Načešice

Poloha
Obce leží v provincii českomoravské vysočiny na pokraji Železných hor, jež jsou chráněnou krajinnou oblastí. Celé území náleží k povodí Labe. Značnou část území tvoří smíšený lesní porosty a travnaté louky. Borůvčí z lesů kvapem mizí, zato je nahrazováno nežádoucím hustým porostem starčeku.

Načešice leží v nadmořské výšce 323 m, Licomělice 380 m. Obce se nachází v teplé klimatické oblasti severní části Chrudimska. Typické je léto s 50 - 60 letními dny, přitom suché a teplé. Přechodné období je teplé až mírně teplé, zima suchá až velmi suchá s velice krátkými obdobími sněhové pokrývky. Počet mrazových dnů 100 - 110, ledových 30 -40. Počet dnů se srážkami nad 1 mm činí 90 - 100.

Historie
Kdy byla naše obec Načešice založena, přesně nevíme. Z dostupných historických pramenů však zjišťujeme, že už existovala dávno před rokem 1382. Z tohoto roku máme totiž první písemný doklad, kde se uvádí město Heřmanův Městec s vesnicemi Načešice a Licomělice (Naczessice, Wieczemělice).

Z dalšího roku 1383 je pak další písemnost, ve které se uvádí "Ješek z Načešic, řečený Načeš". Jméno Načešice znamená ves lidí Načešových. Toto osobní jméno bylo zkratkou osobního jména. Po 30 ti leté válce bylo mnoho usedlostí zruinováno a spustlých; také z důvodu náboženských při rekatolizaci lidé opouštěli své domovy a mnozí i emigrovali. Tak tomu bylo i v Načešicích. Podle sčítání vizitační komise z roku 1653 bylo ve vsi 10 sedláků, kteří měli po 24 až 50 korců, 1 chalupa s 9 strychy a tři stavení byla zbořena.

Pamětihodnosti obce

Pomník padlých z 1. světové války
Pomník padlých z 1. světové války, který se nachází při silnici vedle školy na obecním pozemku. Na pomníku je umístěna měděná deska se jmény padlých.

Křížek a zvonice na Návsi
Křížek na Návsi je asi nejstarší památka v naší obci. Byl postaven roku 1831 a je z pískovce. Je na velkém podstavci, kde jsou v podobě desky vyryta písmena, dnes již nečitelná. V další části je ve výklenku malá soška Jana Nepomuckého.

Smuteční břízka
28. října 1968 byla vysazena smuteční břízka. Tuto břízku zasadil pan L. Makeš a R. Mareček. Břízka stojí dodnes u místního parku. Pod břízkou je zakopáno 2000 slov.

Zajímavosti
Silnice se stavěla kolem roku 1900. Stavěla se kvůli vojsku, které tady projíždělo z Vysokého Mýta do pohraničí. Kámen se sbíral po okolí a hlavně na Skalce. Na silnici ke Stojicům byl použit kámen z Levinského lesíka. Kdysi bývala cesta z návse kolem domu číslo 1 - Marečkovi po Vášovém kopci na silnici k Načešicům. Cesta byla rovněž od Špitálska do Habřin. Další cesta byla ke Koži až na státní silnici směr Chrudim - Čáslav.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.nacesice.eu, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA