Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrochův Týnec

Obec Hrochův Týnec se rozkládá v Polabské nížině, 10 km východně od města Chrudim, nad soutokem řek Novohradky a Ležáku. Tyto řeky, které obcí protékají, vytváří malebný ráz krajiny a při procházce kolem jejich toku lze obdivovat jejich krásné zátočiny.

Historické nálezy v okolí obce sahají až do doby osídlení našeho území Kelty a poté Slovany. První písemné zprávy o Hrochově Týnci a Stíčanech pocházejí z konce 13. století.

V současné době je obec členem svazku obcí Košumbersko. V rámci tohoto svazku prochází obcí několik cyklotras, které umožňují sportování a aktivní odpočinek.

Památky
Kaple sv. Anny – na hřbitově, Kostel sv. Martina, Kříž ze sedmileté války (na Trojovice), Kříž u Přestavlky, Kříž na Podbor, Sloup se sousoším sv. Jana Nepomuckého, Zámecký park.

Zámek - (jihozápadně od náměstí)
- původně patrová obdélníková budova s vysokou valbobovou střechou, postavená Zellery z Rosenthalu koncem 17. století (zámek existoval na přelomu 17. a 18. století) severozápadně od zaniklé tvrze; současně vznikly hospodářské budovy v místě nynějšího dvora. Zámek byl přestavěn a rozšířen premonstráty do roku 1717 a doplněn o kapli Panny Marie. Zámek sloužil jen pro správu a byty úředníků panství. Zcela přestavěn v letech 1877-79 a 1924-25 (nástavba 2. patra). Před zámkem brána z roku 1717.

Tvrz
- bezpečně doložena až roku 1543. Zanikla asi za švédského drancování v letech 1639-48. Stávala v jižní části městečka, kde jsou patrné zbytky tvrziště, nazývané Na Hrochově: okrouhlý pahorek s částí příkopu nad levým břehem potoku Ležáku; na tvrzišti stojí dům č. p. 131.

Kostel sv. Martina - (na návrší nad náměstím)
- původně gotický, připomínaný v roce 1349 jako farní, dnešní z let 1723-28, ze staršího kostela zachována jižní Zellerovská kaple Panny Marie z roku 1680. Na severozápadní straně kostela antikizující hrobka Liliewaldů (později márnice) z let 1830-31. Přízemní fara z 18. století.

Poutní kaple Matky Boží - (na kopečku ve východní části náměstí)
- založena roku 1718 Robertem Sanciem, opatem kláštera Hradisko u Olomouce. Ke kapli se připojovaly na půdorysu půlkruhu ambity, nad jejichž částí byly zřízeny pokoje pro ubytování členů kláštera (proto kaple někdy nazývána nový zámek). Roku 1783 byla kaple zrušena a později přestavěna na školu. Po požáru školy v roce 1834 byl objekt kaple zbořen a na jejím místě vyrostla nová školní budova. Zachována zůstala jen část ambitů, roku 1950 však zbořených kvůli provozu na státní silnici. Sochy sv. Anny a sv. Josefa ze schodiště kaple osazeny ve výklenku zdi před domem č. p. 143 poblíž zámku.

Kaple sv. Anny na novém hřbitově - z roku 1832, opravena roku 1891.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obechrochuvtynec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA