Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jeníkov

Historie
V 15. století patřila ves k rychtě v Kameničkách. Na sklonku 15. a 16. století náleželo k nejvýnosnějším zdrojům šlechtických příjmů rybníkářství. I pod Jeníkovem a u Kameniček jsou z té doby zbytky bývalých hrází rybníků. Za Jeníkovem byl panský ovčín lánský, nynější osada Lány, který i s nedalekým vrchnostenským dvorem Lhotami, nynější osadou Lhoty, patřil ke Kameničkám.

Hlavním zaměstnáním obyvatel vedle zemědělství bylo tkalcovství a hrnčířství. V roce 1880 měla obec 101 domů a 554 obyvatel. Za první světové války padlo z obce 18 mužů v nejproduktivnějším věku. Důsledky 1. světové války se promítly i do zemědělství.  JZD bylo v Jeníkově založeno v r. 1958. K 1. dubnu 1971 došlo ke sloučení JZD Jeníkov s JZD Kameničky. K dalšímu sjednocení s JZD Dědovou došlo k 1. lednu 1975. Nyní je od r. 1990 předsedou zemědělského družstva Antonín Pešek z Jeníkova. Pod jeho vedením družstvo dosahuje velmi dobrých výsledků.

Zajímavosti
Uplynulo více než 600 let od doby, kdy byla zdejší obec založena. I když se obec výrazněji neprosadila do povědomí širší veřejnosti, bohatá rozmanitost přírodního ztvárnění s rozsetými mozaikami vsí a větrné nebo plné proměn jí vtiskly pečeť působivého a malebného řádu. Rukopis velkého českého malíře Antonína Slavíčka, i když bydlel v sousedních Kameničkách, tu zazněl na počátku našeho století. Slavíček uvádí do naší krajiny řadu vynikajících mistrů štětce, kteří přišli v jeho šlépějích, aby se vyznali ze své lásky k drsné, kamenité zemi.

Je to velkolepá plejáda počínající Františkem Kavánem, Otakarem Nejedlým, Oldřichem Blažíčkem a mnoha dalšími, pokračující v současnosti i nedaleké minulosti v krajinách Rudolfa Hanycha, Františka Emlera, Jaroslava Sodomky, Anny Dvořákové, Jana Odvárky, Karla Wagnera aj.

Kulturní hodnoty, archeologie
V rámci obce není evidována žádná nemovitá kulturní památka ani zde nejsou zaznamenány žádné archeologické nálezy.

Je zde však řada pamětihodností:
Litinový kříž u prodejny smíšeného zboží proti č. p. 2  
Kamenný kříž u polní cesty na horním Jeníkově na pozemku u č. p. 24  
Socha u hřbitova – Pieta  
Bývalá kovárna v Jeníkově č. p. 95  
Roubený vysočinský dům č. p. 92
Bývalá Rychta č. p. 28  
Staletá Lípa č. p. 27  
Pomník padlým v I. světové válce 1914 - 1918  
Pomník neznámému partyzánovi  
Kaple sv. Václava

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-jenikov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA