Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hlinsko

Hlinsko leží na Českomoravské vrchovině na rozhraní chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a chráněné krajinné oblasti Železné hory v údolí řeky Chrudimky.

Historie
První písemná zmínka o Hlinsku pochází z roku 1349. Město leželo při staré obchodní kupecké cestě vedoucí z Čech na Moravu. Hlinsko náleželo k Rychmburskému panství a do 19. století sdílelo osudy pánů z Pardubic. Odtud také pochází znak města, na kterém je v červeném poli půl koně v kroku s modrou uzdou. Statut města získalo roku 1834.

Původně řemeslnické a zemědělské městečko, kde obživu představovalo zejména hrnčířství, drátenictví nebo tkalcovství, se postupně přeměnilo v město průmyslové. Rozvoj souvisel s výstavbou železnice, jejíž provoz byl zahájen v roce 1871. Z průmyslu zaznamenal nástup především kožešnický průmysl, textilní průmysl, strojírenství, pivovarnictví, mlékárenství nebo kamenoprůmysl.

Od roku 1865 do roku 1919 bylo Hlinsko okresním městem a spadala do něho celá centrální oblast Českomoravské vrchoviny až po Milovy, Herálec a Svratku. Po roce 1919 se stalo součástí chrudimského okresu s výjimkou let 1949 až 1960, kdy bylo opět okresním městem.  Život a styl obyvatelstva na Hlinecku je možné si prohlédnout v historické části města,  zvané Betlém, který je památkovou rezervací lidové architektury. Kulturní oblast má v Hlinsku také své zastoupení. Působil zde spisovatel K. V. Rais jako profesor na hlineckém gymnáziu, sochař Karel Lidický nebo národopisec Karel Adámek.

Památky a cestovní ruch

Tvrz
Tvrz je považována za nejstarší hlineckou stavbu. První písemné zmínky pochází z roku 1413. Od roku 1547 sloužila nějaký čas jako královská celnice. V roce 1874 zde bylo nalezeno 400 českých grošů z období Václava III.

Ježdíkův dům
Ježdíkův dům  je významnou stavbou v Hlinsku. Vybudován byl v roce 1904 pod vedením V. Fialy.  Sgrafita, která ho zdobí, jsou tvorbou M. Alše a znázorňují Jiřího z Poděbrad společně s vítězstvím hlineckých nad Švédy. 

Radnice
Radnice  byla postavena v roce 1598 jako dřevěná stavba. V letech 1788-92 byla přebudována do barokního stylu. Do dnešní podoby byla upravena v roce 1850.  Přestavbu projektoval stavitel Václav Sitta. Věž nad vchodem pochází z roku 1839.

Kostel Narození Panny Marie je barokní stavba vybudovaná v letech 1730-45 stavitelem Donátem Morazzim na místě původního kostela, ze kterého zůstala zachována pouze věž. Největší pýchou kostela je křtitelnice z roku 1628.

Městské muzeum a galerie
Městské muzeum a galerie je nejstarším svého druhu v Čechách. Každý rok se zde pořádá výstava s názvem „Výtvarné Hlinecko“, kde svou tvorbu představují nejen čeští malíři, ale také malíři ze zahraničí. Od roku 2004 můžete v galerii navštívit výstavní síň známého sochaře, Karla Lidického.

Betlém
Betlém je historická čtvrť roubených domků drobných městských řemeslníků, které byly postaveny v polovině 18. století. V rekonstruovaných domech naleznete expozice bydlení a dílny tehdejších obyvatel. Prohlídky jsou doplňovány různými tématicky zaměřenými výstavami, které se zabývají např. drátenictvím, hrnčířstvím, lidovými oděvy apod. Mezi roubenými chalupami najdete prodejnu upomínkových předmětů a prodejnu keramiky a bylinek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hlinsko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA