Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řestoky

Historie
První zmínka o obci pochází již z roku 1115. Podle současné dokumentace jsou Řestoky třetí nejstarší obcí na Chrudimsku, za Chrudimí a Vrbatovým Kostelcem. Jméno obce bylo psáno ve starých dokumentech také Žestoky, Ržestoky, Zestoky a své jméno pravděpodobně dostala podle jedné verze od sestoku vod, podle jiné od staroslovanského jména Žestoci, což znamenalo „divocí“, „drsní“.

Významné datum v dějinách Řestok zaujímá rok 1350. V tomto roce máme zaručena historická data o zřízení samostatných farností a mezi nimi byla zřízena i v Řestokách. Tím byla obec povznesena neobyčejně nad okolní. Mělo to význam nejen náboženský, ale i sociální a kulturní, neboť tehdejší farnosti byly středem vzdělanosti, kultury a školství pro celé okolí.

Zajímavosti o obci
Předkové slavného českého dirigenta a spoluautora naší národní hymny Františka Škroupa měli svým rodištěm a působením úzký vztah ke Chrudimsku a k obci Řestoky. Václav Škroup, praděda Františka Škroupa, se v Řestokách narodil a působil na zdejší škole krátkou dobu jako kantor. Řestocký rodák Jaromír Šotola byl oficiálně prohlášen za první leteckou oběť 2. světové války. Padl v letounu u vesnice Hodžovo na Slovensku 25. října 1938.

V Řestokách se 14. července 1910 narodila spisovatelka Helena Šmahelová. Mezi její díla patří knížky jako: Sedmý den odpočívej, Petentovi, Mládí na křídlech, Velké trápení, Magda a další. Její pozdější práce jsou věnovány většinou problémům mládeže, zejména otázkám dospívajících dívek. Značný zájem o tvorbu Heleny Šmahelové je v zahraničí, svědčí o tom překlady do více jak deseti jazyků. V roce 1966 byla její práce oceněna Mezinárodní unií pro dětskou literaturu IBBY, cenou Hanse Christiana Andersena a později jí byl udělen titul zasloužilá umělkyně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.restoky.wz.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA