Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolany u Kladna

Historie
Zeměpisná a historická data: Dolany se nacházejí v jihovýchodní části okresu Kladno a první zmínky pocházejí z roku 1354. Obec byla vždy zemědělská. Hospodařilo v ní 16 rolníků na 450 ha půdy. Založením JZD a rozvojem průmyslu se začala měnit i její struktura. V obci začalo v důsledku růstu průmyslu ubývat obyvatel. Vzácnou památkou je kaplička z 15 století, která sloužila jako poutní místo při procesích do unhošťského kostela. V obci navíc rostou dva památné duby, jejichž stáři se odhaduje na přibližně 300 let.

Hospodářství
Po roce 1989 se uspokojivě rozvíjelo soukromé podnikání. Najdeme zde několik soukromě hospodařících zemědělců, ale i několik firem s různým zaměřením – prodej plastových materiálů, údržba el. zařízení a pronájem vysokozdvižných plošin, klempířství a pokrývačství atd.

Investiční výstavba
Po roce 1989 se obec silně změnila – došlo i k výrazné modernizaci. Byly zpevněny místní komunikace, vybudovány chodníky ze zámkové dlažby, dokončen vodovod atd. V roce 1994 byly nataženy telefonní linky téměř do všech domácností. V současné době obec vybudovala plynofikaci a uvažuje čističce odpadních vod.

Dopravní obslužnost
Linkovými autobusy cca 12 spojů denně se místní obyvatelé nejlépe dopraví do Kladna a Prahy. Dopravu zajišťuje především ČSAD Kladno a.s. Další spojení je možné po železnici. Nádraží Unhošť na trati Praha – Chomutov je od Dolany vzdáleno asi 1 Km.

Občanská vybavenost
V Dolanech je prodejna se smíšeným zbožím, kterou zřídila obec. Po 35 letech zde byla otevřena i restaurace, kde se za spoluúčasti obce pořádají společenské zábavy s hudbou, které jsou velice oblíbené. Restaurace byla rovněž zřízena na náklady obce.

Školství, kultura, sport
V obci není základní škola a děti musí dojíždět do Velkého Přítočna a Kladna. Předškolní zařízení je rovněž ve Velkém Přítočně. Kulturní vyžití obyvatel je možné pouze na občasných zábavách. Za jinou kulturou dojíždějí občané především do Kladna. Pro vášnivé čtenáře je k dispozici knihovna. Přestože v obci nejsou žádné sportovní kluby je určité sportovní vyžití možné na místném hřišti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolany-kladno.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA