Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koleč

Historie
Obec Koleč se skládá ze tří částí - Koleč, Mozolín a Týnec. Nejmladší je část Mozolín, o které jsou zprávy až z 18. století jako o součásti panství Koleč. Obyvatelé Mozolína se v polovině 19. století živili především prací v uhelných dolech a díky těžké mozolnaté práci byla tato část nazvána. Z výše uvedených tří částí obce Koleč jsou nejstarší zprávy v písemných historických pramenech o Týnci.

Zmínka o něm je činěna v latinsky psané tzv. zakládací listině kolegiátní kapituly a baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, obsahem se hlásící do období okolo roku 1088 - "Vratislav král, kostelu vyšehradskému daroval půdu v Týnci". Listina není pravá, ale jde o falzum z 12. století.

Jméno "Týnec" znamená malý "Týn". V Čechách bylo poměrně rozšířené a dávano bylo vsím, které vznikaly v 10. až 11. století obvykle na pozemcích klášterů a církevních institucí. Týn znamenalo místo "otýněné", to je "opevněné" plotem z planěk, primitivní hradbou z kůlů, či srubů, ale bez příkopů.K majetku vyšehradské kapituly patřila také ves Koleč, poprvé připomínána v nedatované listině, historicky zařazované do let 1125 - 1140 - "Holecs, villa ecclesiae Wissegradensis".

Koleč a Týnec sdílely společné osudy jako majetek vyšehradské kapituly až do husitských válek. Je však zřejmé, že kapitula nevlastnila celou ves Koleč, protože na začátku 14. století se zde připomínají vladykové z Kolče neznámého erbu, zřejmě vlastníci poplužního dvora. Poslední vladyka Černín z Kolče zemřel někdy před rokem 1417 (v tomto roce se připomíná jako zemřelý). Poté se zde střídali vlastníci z řad drobné šlechty v rychlém sledu. Zdejší církevní majetek byl za husitských válek sekularizován a císař Zikmund jej dal do zástavy Václavovi Cardovi z Petrovic. Užovatelem statku byl tedy šlechtic, ale nominálně patřil stále vyšehradské kapitule, která se po husitských válkách o svůj historický majetek přihlásila. Ještě v roce 1475 je Koleč spolu se Stativnicemi (Statenice) a dalšími vesnicemi majetkem vyšehradských kanovníků.

V uvedeném roce dědil statky po Václavovi Cardovi z petrovic Sezima z Ústí, ženatý s Kateřinou Cardovou. Jejich syn Jan Sezima z Ústí získal celý statek Koleč do dědičného držení a v roce 1594 jej prodal majiteli Libochoviček Vojtěchovi Pětipeskému z Chýš. Jeden z jeho synů Jan Albrecht se usadil na Kolči a postavil zde tvrz. Po té, co zdědil Libochovičky, připadla Koleč k tomuto statku. Po smrti Jana Albrechta v roce 1614 koupila zadlužený statek Eva ze Slavkova, manželka Kašpara Kaplíře ze Sulevic, který, jako účastník stavovského povstání v letech 1618 - 1620, byl popraven 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze.

V roce 1618 koupil Koleč s Týncem Jan Benjamin Služský z Chlumu. Ten se také aktivně účastnil stavovského povstání a byl odsuzen konfiskační komisí, která ho odsoudila ke ztrátě třetiny majetku. Ze zápisu konfiskační komise ze dne 29. října 1622 je znám rozsah panství Koleč - tvrz a ves Koleč s dvorem poplužním a ves Týnec s vinicí a lisem, mlýnem, rybníky, potoky, háji a vším příslušenstvím. Služský nakonec přišel o všechno, protože v požadovaném termínu nepřestoupil na katolickou víru.

Jeho majetek koupil sekretář české královské komory Jan Rašper. Ten si však Koleč neponechal a v dalších letech se tu vystřídalo několik majitelů - Vriesové (1630), Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic (+ 1686), vnuk popraveného Kaplíře, Jan Adam hrabě Hrzán z Harrasova (1671), František Bernard Paradys de Lasaga (1698). V letech 1701 - 1702 získali Koleč Ubelliové. Předkové této rodiny pocházejí z Itálie (Obelli). V Praze se na konci 17. století usadil fortifikační architekt Ignác Ubelli. Jeho syny Daniela a Ignáce povýšil císař Leopold I. do dědického rytířského stavu Království českého s přídomkem ze Siegburgu. Jejich potomci drželi Koleč až do počátku 19. století, kdy ji vyženil Antonín Bohuš z Otěšic jako manžel Marie Barbory Ubelliové. Bohušové z Otěšic zde byli vrchností až do konce patrimoniální správy, kterou v roce 1850 nahradila správa státní.

Památky

Zámek
Trojkřídlý zámek v Kolči s klacisistní kaplí Nejsvětější Trojice stojí na jihozápadním okraji obce. Patrové budovy zámeckých křídel spolu s kaplí vymezují prostor obdélníkového nádvoří, na které původně bezprostředně navazovaly sousední budovy hospodářského dvora s pivovarem. Paralelní menší dvůr patrně s pivovarem sousedil ještě se západním zámeckým křídlem.

V jižním sousedství zámku se rozprostírala ještě malá okrasná zahrada, s osově orientovanou branou a altánkem. Drobné šlechtické sídlo v Kolči tvořilo pozoruhodný celek, v němž byly úzce provázány obytná a reprezentativní funkce s výrobní funkcí tvořenou hospodářskými budovami s nutným zázemím a polnostmi.

Součástí areálu nemovité kulturní památky je zámek s kaplí, torzem kamenného sousoší sv. Anny s Paní Marií, zvonicí, nádvořím a zahradou. Areál hospodářského dvora se sýpkou, chlévy a pivovarem nebyl prohlášen za kulturní památku a stojí vně hranic areálu prohlášené památky. Budovy zámku byly až do roku 1991 užívány nejprve místním státním statkem a posléze družstvem JIVEP.

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace http://www.kolec.cz/

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA