Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dřetovice

Historie
Na základě dopisu z okresního archivu v Kladně, ze dne 13. dubna 1985 se dozvídáme, že na dnešním katastru Dřetovic byly ve středověku dvě obce - jednak ves Dřetovice a (asi 500 m jihozápadně od nich) městečko a tvrz Kralovice.

Tvrz stávala na mírném návrší v blízkosti dnešní fary (v poloze Na zámku) pod kostelem sv. Václava, který zůstal jediným zbytkem městečka, zpustošeného a spáleného v polovině 15. století, pravděpodobně při tažení vojska Jiřího z Poděbrad proti Buštěhradu. Jinak nejstarší písemný doklad, ve kterém je zmiňována obec Dřetovice je z roku 1233.

Dřetovice katastrální obec v okresu Kladenském rozkládá se v údolí od Kladna táhnoucí podle potoka Dřetovického po obou stranách větší část obce se nalézá po pravé straně potoka směrem k jihu do návrší ke kostelu který jest 292 m nad hladinou moře. Kostel tento jest nejstarší budovou v obci. V obci jsou dva mlýny tzv. na " Pile č. 33 a v Brodcích č. 34 (nyní již zaniklý). Jsou zde samoty Dvůr státní majetek č. 35 Brodce, část budov na nádraží v Brandýsku č. 92,93, a mlýn na Pile.

V blízskosti obce se nalézá pod zemí vrstva uhlí důl " Michael" v Brandýsku těsně u nádraží od obce 2 km vzdálený. Podél samé obce vede silnice ze Stehelčevsi 2 km, postavena r. 1879 do Kovár 3 km, postavena půl r. 1892 a druhá půl r. 1900. Od kapličky skrze obec ke kostelu vede obecní silnice postavena r. 1889. Ke Brandýsku silnice zřízena 2 km 1912 a různé kusy silnic do polí k Libochovičkám, k Zájezdu, k Zákolanům, k Brandýsku.

Podél silnice ke Kovárům po levé straně jest stráň porostlá trávou a stromy akáty a jsou lomy zde břidlicového kamene po pravé straně jsou od hranic Kovárských až ke vsi obecní pozemky. Nejbližší nádraží: Kováry (zastávka) Brandýsek, Koleč, Zákolany. Za jasného dne jest krásný pohled na středohoří, od kostela jest viděti horu Říp, Milešovka Hasenburg a j.. Na Kladno okresní město jest 11 km. Obec Dřetovice u rybníka jest 250m nad hladinou moře a u kostela 292 m.

Ve Dřetovicích jest 160 domů (5 domů se staví) Obytných stran 233. Dle sčítání lidu dne 2. prosince 1930. Celková výměra katastru všech pozemků v katastrální obci Dřetovic jest 545 ha 87a 18 m čistý katastrální výnos všech pozemků jest 18 769 Kč.

Nejvýznačnější budova v obci jest kostel sv. Václava postaven r. 1285 jakožto památka z městečka Kralovic tehdejší dobu dosti významné. Dále jest zde škola postavena r. 1862 nákladem 7 000 zl. V obci jest sbor dobrovolných hasičů založený r. 1903 čítá 20 činných členů asi 50 přispívajících.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dretovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA