Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Klobuky

Historie a památky
Obec Klobuky tvoří katastrální území Kokovic, Kobylník, Čeradic, Pálečku a Klobuk. Celkovou rozlohou 2952 hektarů patří v rámci okresu mezi větší obce. Nachází se na severní části okresu 2,5km od hlavní silnice Praha - Chomutov a železniční tratí Praha - Most.

První zmínky o obci pochází z roku 1226, a to v kronice Doksanského. Obec se rozvíjela bez větších katastrof a válek, vcelku poklidně. Největší rozmach nastal v souvislosti s pěstováním cukrovky a s výstavbou místního cukrovaru. V průběhu staletí byly v obci vybudovány pivovar, sladovna, čtaři mlýny, řada hospod, truhlárny, zámečnictví a všechna drobná řemesla, která poskytovala služby občanům.

Z kulturních památek stojí za zmínku kostel sv. Vavřince, který byl postaven již v roce 1352, a kostel Navštívení panny Marie v Pálečku, který je výzdobou, i když zanedbanou, velmi zdařilou stavbou z roku 1776. Zajímavou je stále záhadná památka, tzv. Kamenný muž na severním okraji katastru. Již dva a půl tisíce let zde stojí 3,5m vysoký kámen, zaručeně vztyčený lidmi, pravděpodobně Kelty.

V bývalém pivovaru, nyní areálu zemědělského nákupního závodu, jsou dvě staré lípy, pod kterými sedával spisovatel Svatopluk Čech a jimi inspirován napsal báseň "Ve stínu lípy". Obec je zajímavá především pro pěší turistiku a pro poznání života na vesnici. Pokud je turista schopen vnímat i kulturní historii, může jít po stopách spisovatelů J.Š.Baara, Jana Botta, básníka Karla Tomana nebo politika, předsedy parlamentu a vlády za první republiky Jana Malypetra a spoluzakladatele Sokola Josefa Malypetra, jehož pamětní deska je umístěna na bývalém sídle Malypetrů v čp. 11.

Hospodářství
V Klobukách a spojených obcích není příliš rozvinuto podnikání. Většina podnikatelských aktivit je drobných. Za zmínku stojí výroba sekacích nožů v Kokovicích a truhlářství. Proto místní lidé za prací dojíždějí do okolních měst, nějčastěji do Slaného a do Prahy.

Investiční výstavba
V roce 1999 se započalo s nákladnou plynofikací obce, která doposud probíhá. Poté bude přikročeno k budování vodovodu a kanalizace spolu s čističkou odpadních vod.

Dopravní obslužnost
Obec vzhledem k tomu, že se nachází v blízkosti hlavních silničních tahů, má vcelku dobré spojení s okolím. Dopravní obslužnost linkovými autobusy zajišťuje ČSAD Slaný a.s. (14 spojů denně). Je možno využít i železnici (20 spojů denně).

Občanská vybavenost
V obci mají lidé k dispozici 3 obchody a potravinami a 1 restauraci. Drobné služby jsou nabízeny jen minimálně. Lékařskou péči zajišťuje praktický lékař MUDr. Jiří Polášek, který ordinuje 1x týdně. Mladé rodiny s dětmi mají k dispozici mateřskou školu.

Obec je známá v okolí pořádáním diskoték. Určité kulturní vyžití je možné v místních spolcích. V Klobukách jsou velmi aktivní zahrádkáři, myslivci, hasiči a organizace zdravotně postižených. Aktivní je i oddíl Junák.
Sport je zde zastoupen TJ Sokol se třemi fotbalovými oddíly a také dvěma oddíly malé kopané, z nichž jeden hraje druhou ligu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://klobuky.slansko.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA