Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bašť

Historie
Jméno vesnice, ležící 15 km severně od Prahy, se v písemných pramenech uvádí poprvé už v r. 1088 a pak v listinách z r. 1130 pro vyšehradskou kapitulu, četnější zmínky pochází až z konce 14. století. Tehdy je tu doložena řada měšťanských držitelů. Za nich se začaly rozlišovat dvě vsi - vlastní Bašť, neboli Velká Bašť a Baštěk, nebo též Malá Bašť.

Až do konce 15. století nebylo toto rozlišování důsledné, a tak nevíme, ve které z nich stála tvrz, připomínaná v r. 1407. V 15. století se v držení Baště vystřídalo více majitelů, mezi nimiž musíme jmenovat především rod Bašťských z Lerojid (1434 - 76), ve století následujícím to byli zejména Popelové z Lobkovic a pražská kapitula. V r. 1595, za vlády Kateřiny Smolíkové z Harasova bylo v Bašti vystavěno prosté sídlo, které nazývali tvrzí. Ta po Bílé hoře záhy zanikla a sama vesnice se v r. 1680 stala trvalou součástí pakoměřického panství hrabat Nosticů.

Nejstarší dějiny Baštěku jsou shodné s dějinami Baště, první, ale nejistý písemný záznam o jeho existenci pochází z r. 1296. Rovněž v držbě Baštěku se vystřídalo během staletí mnoho měšťanských i šlechtických vlastníků, z r. 1575 pochází zpráva o baštěcké tvrzi (kdy vznikla, ovšem nevíme). Před Bílou horou drželi Baštěk Hochhauzerové z Hochhauzu, z nichž Václavu Janovi byl statek po r. 1618 zabrán pro účast ve stavovském povstání. V r. 1694 jej Nosticové připojili k Pakoměřicím.

Jádra dnešních částí Baště - Baště a Baštěku - tvoří původní návsi, kolem nichž se rozkládá nejstarší zástavba. Oběma částmi protéká Zlonínský potok, který v prostoru obou návsí vytváří rybníky.

Historických památek mnoho není. Kaple se zvoničkou na návsi Baště je z období pozdního baroka, další je z doby kolem r. 1800. Kaplička na návsi Baštěku, rovněž se zvoničkou, je opět pozdně barokní. Za zmínku snad stojí ještě sýpka jako část statku č. p.42 a zbytky zástavby na místě pravděpodobné tvrze v Baštěku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecbast.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA