Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tehovec

Historie
K první zmínce – ve dnech 11. – 20. srpna 1373 soudní konsistoř v Praze projednávala spor kněze z Říčan s Odolenem z Chodova proti Matěji z Uhříněvsi. Zúčastnění si slíbili vyhovět smírnými smlouvami pod pokutou 100 kop českých grošů, které by v případě nedodržení zaplatili arcibiskupské kanceláři. Pokuta se jim ale zdála malá a tak si zvolili prostředníky – kněze Jeniše z Tehova a Matěje Ondřeje z „Tehovce“ a skrze ně se dohodli na 300 kopách českých grošů, které nezachovávající strana vyplatí straně druhé. Ondřej z „Tehovce“ (.Andream de Tehouicz) je spojován  s Tehovcem v  díle A. Profouse a J. Svobody „ Místní jména v Čechách“ stejně jako v knize  „Lexikon obcí ČSSR“. Není však zcela jisté zda byla vesnice Tehouicz správně identifikována, je také možné, že to byl Ondřej z Tehoviček, které byli u Uhříněvsi.

V tom případě by první doloženou zmínkou byl zápis ze dne 13. března 1407. Kdy obchodník a konšel Starého města Kašpar Čotr /Schottr/ směnil Tehov s vesnicemi za statky Bašť, Práče a hotové peníze s klášterem sv. Karla na Novém městě, který zastupoval opat Prokop a převor Mikuláš. Klášter tak získal hrad, poplužní dvůr a ves Tehov, dále pak vsi Tehovec, Vojkov, Mukařov, Žernovku, Louňovice, Svojetice, Klokočnou, Menšice, Všestary a plat ze Svojšovic.

V roce 1513 koupil Tehov majitel černokosteleckého panství Michal Slavata z Chlumu a Košumberka a nechal nový majetek vložit do zemských desek, a zde je znovu vyjmenováno celé příslušenství: hrad, dvůr, ves, 2 rybníky a podací právo v Tehově, dále pak vsi Tehovec s 2 rybníky, Vojkov, Srbín, Svojetice, Klokočná, Menšice, Všestary, díl Kunic a po 1 usedlém ve Svojšovicích a Světicích. Tento zápis byl v roce 1543 po zničení zemských desk obnoven.

V roce 1547 musel za účast na stavovském povstání Diviš Slavata, který byl stoupencem Českých bratří, postoupit vítěznému králi Ferdinandovi I  některá svá panství, mezi nimi i černokostelecké. Ten si je však dlouho nenechal a roku 1558 prodala Královská komora Černokostelecké panství panu Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic, který si svou věrností králi pojistil skvělou budoucnost. Roku 1554 byl přijat do panského stavu království Českého. V roce 1558 byl povolán do zemského soudu a v roce 1570 se stal dvorským maršálkem. Byl trvalým královým zástupcem při diplomatických jednáních. Našetřil ohromný majetek a rozšířil panství o Říčany, Uhříněves a Koloděje. Tím vytvořil velký správní a hospodářský celek, navazující na černokostelecké panství.

Rod Smiřických držel černokostelecké panství až do bitvy bělohorské.

Z dochovaného urbáře – soupis poddanských usedlostí a jejich povinnosti vůči vrchnosti - panství Kostelec nad Černými lesy z roku 1565 se dozvídáme, že v Kostelci je 26 hospodářů, Tehov má 19 usedlostí, Všestary 18, Tehovec 13, Vojkov 3 selská stavení, Svojetice 9, Mukařov 8 aj.

V roce 1618 bylo na černokosteleckém panství 6 rychet:
Mukařovská  - k té patřily Svojetice, Klokotná, Všestary, Tehovec, Žernovka, Tehov a Světice.
Dále pak vyžlovská, vrbčanská, klučovská, kostelecká, tuchorazská a skalická.

Po prohrané bitvě na Bílé Hoře v roce 1620 bylo panství zabráno císařem a prodáno panu Albrechtovi z Valdštejna, ten jej prodal knížeti Karlu Lichtenštejnovi roku 1623, jehož rod udržoval panství až do pozemkové reformy po první světové válce.

Podle údajů z roku 1623 mezi 9. rychtami panství kosteleckého je uváděna rychta Mukařov, Tehov, Tehovec, Všestary, Klokočna, Menčice, Svojetice a Srbín. V čele rychty byl rychtář, který spolu s konšely vykonával soudní pravomoc, obstával poddaným různé smlouvy, odhady statků, soudil urážky, ublížení na těle, spory atd.

V období 30leté války 1618 - 1648 byly způsobeny veliké škody válečné, kdy mnoho obyvatel bylo zabito a řada obcí byla vypálena či zanikla.

Podle Berní ruly z roku 1654 (M. Haasová – „Berní rula 18 a 19“) zůstaly okolo Tehova pusty vsi Vojkov, Mukařov a Janovičky, které již nikdy nebyly obnoveny.

Jak to vypadalo v Kostelci nad Černými Lesy a v okolních vsích r. 1654, ukazuje v kosteleckém muzeu chovná berní rule Liechsteinových panství. Je to prvý a podrobný katastr poddaných na půdě rustikální, který měl býti berničním úřadům základem k vyměření berní. Berní role či rule je nejen nejstarší český katastr osedlíků, ale je to i nejstarší pozemková kniha ve střední Evropě. Podává přesný soupis všech osedlých - totiž sedláků, chalupníků a zahradníků - v každé vesnici podle jejich poplatné schopnosti. Tento soupis se týká celého kosteleckého panství  tedy Kostelce nad Č.Lesy a okolních obcí. Zde je též uveden /dle tehdejšího pravopisu/ Tehowecz - Tehovec, Wogkow - Vojkov.
Tehovec-: sedlák: Kolář Jiřík Tůma, chalupníci: Jakup Sýkora, hrnčíř Martin Špaček, Samuel Bulvan, Jan Chaloupka.

Selské pusté: Stalanovský, Jírovský

Chalupnické pusté: Janovský, Máchovský, Rychlovský, navrátilovský, Adamovský, Šimundrovský, Krejčovský

Vojkov - celá pustá, v kteréžto bejvalo gruntům sedlských: Buršovský, Jindrovský, Bradáčovský.

V roce 1682 je v téže uvedena výměra rustikální půdy z r. 1654 a dále kolik z této výměry bylo pustých strychů v tomto roce : Tehovec - 327 strychů /277 pustých/ , Vojkov 210 strychů a všechny pusté.

Po smrti knížete Frant. Josefa Liechtensteina v roce 1781 se ujímá kosteleckého panství s ostatním dědictvím i vladařstvím jeho nejstarší syn, kníže Alois I. Josef Liechtenstein.

Podle záznamů z r. 1782 byl počet domů na tomto panství:
Kostelec nad Č. L. - 152 domů, Č.Brod 159 domů, dále jen namátkové v ostatních obcích:
Buda 4, Jevany 16, Louňovice 6, Srbín 9, Svojetice 15, Štíhlice 18, Tehovec 15, Vyžlovka 10.

Sčítání lidu na panství roku 1843 - Tehovec:
26 domů, 46 byt. Stran, 211 obyvatel, z toho 98 žen, 113 mužů z toho 12 rolníků, 26 různého povolání, 1 zeměbranec, mládež od 15 do 18ti let - 57, povoláni Vojenským odvodem - 17.

Až do roku 1913 byl Tehovec spojen v jednu politickou obec se Svojeticemi a Srbínem, na žádost tehoveckých občanů se v roce 1913 osamostatnila, prvním starostou se stal pan Karel Vykoukal. V roce 1920, se dle zákona z 30. ledna 1920 č 80 § 1 začíná v politické obci Tehovec vést obecní kniha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tehovec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA