Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zeleneč

Historie
• Zeleneč, dříve též Zelenec, náležel ve druhé polovici XIV. St. kanovníku Volframovi synu Menharta ze Škvorce, který roku 1385 prodal „své věrné“ v Zelenči se svolením královým.

• R. 1443 páni Staroměstští vyřkli mezi Janem z Liblic a Duchkem ze Satalic, aby Duchek dal 5 kop gr. na úroky zadržené z dědiny v Zelenči a tu dědinu prodal neb osadil, aby Janovi úrokové nescházeli.

• R. 1476 věnoval Jan Zajíček ze Chřenic 6 kop gr. platu stálého na dědictví svém v Zelenči Petru, převoru u sv. Klimenta na Starém městě Pražském.

• R. 1532 prodal Jiřík Vachlt z Pantenova na místě choti své Anny z Toušeně Zelenec, ves celou a dvory kmetci s platem, pak s rybníkem pode vsí, Václavu Sovovi z Liboslavě za 880 kop gr. Johanka z Liboslavě přinesla Zeleneč věnem choti svému Pavlu Severinovi z Kapí Hory, odkudž spojen Zeleneč s Jirnami.

• R. 1585 až 1588 držel Zeleneč Václav Severin z Kápí Hory na Jirnech, který žalován byl Václavem, farářem Svémyslickým o desátek ze Zelenče. Před bitvou Bělohorskou držel Zeleneč i Jirny Tomáš Had z Proseče, jemuž r. 1625 konfiskovány, načež Zeleneč náležel k Jirnám až do r. 1848.

• Z počátku XVII. st. koupil kmetcí dvůr v Zelenči od Karla Špičky Jenštejnského Krištof z Jamolic a prodal jej r. 1617 Janu Řezníkovi, čehož Janova vdova Mandalena Benyně z Jamolic choti fořtmistra na panství Brandejském r. 1651 dosvědčovala.

Zachované doklady o původních hospodářských usedlostech:
Rustikální dvůr Zeleneč založil roku 1831 Václav Brandejs, připojiv k č. 3 čísla 2, 23 a 36. Dvůr tento drželi 1847 Heřman Schick, 1849 Jan Procházka, 1853 Václav Luxa. R. 1851 koupil Karel Ferdinand od Tomáše Mašína statek č. 19 o 28 3/4 jitra, č. 12 i 13, od Josefa Knora č. 11 o 29 jitrech a od Josefa Čadila r. 1854 11 jiter polí. Koupiv r 1853 i grunty Václava Luxy, založil veliký dvůr s úpravně zařízeným obydlím a parkem. Roku 1872 koupil dvůr Alexandr Polák, 1894 František Zvěřina, 1898 Václav Zvěřina a roku 1909 Václav Novák.

V roce 1885 byl v obci Zeleneč založen Hasičský sbor pod heslem Bližnímu k ochraně a vlasti k obraně. Od roku 1911 tehdejší obecní zastupitelstvo bojovalo o zřízení vlastní školy v Zelenči. Dne 14. 8. 1933 koupila obec Zeleneč od pana Vítězslava Nováka budovy č. p. 2 a 3 za 200 000 Kčs v roce 1934 byly tyto budovy upraveny a dne 1. září 1934 zahájila dvoutřídní školní expositura vyučování. Na základě rozhodnutí zemské školní rady došlo v roce 1945 k osamostatnění školy v Zelenči.

O obci
Obec Zeleneč s 1915 ( k 6. 2. 2006 ) obyvateli se nachází severovýchodním směrem od hranic hl. města Prahy 1,5 km od městské části Horní Počernice v klidném prostředí.

Od r. 1990 byla v obci zahájena výstavba technické infrastruktury. V současné době je v celé obci vybudována obecní splašková kanalizace, vlastní čistírna odpadních vod, přečerpávací stanice splaškových vod z lokality „pod drahou“, v celé obci obecní vodovod s připojením na vodní zdroj Káraný (nejkvalitnější zdroj vody zásobující část Prahy). Dále byla od r. 1997 realizována výstavba regulační stanice plynu a plynofikace celé obce, která je v současné době dokončena. V obci jsou vybudovány nové komunikace a chodníky, zrekonstruováno veřejné osvětlení. V roce 1997 byla provedena 200 % telefonizace obce kabelovým vedením. U rozvodů elektro byly vystavěny 2 nové trafostanice o výkonu 3 x 630 kVA a byla realizována kabelizace rozvodů.

V obci Zeleneč je zdravotní středisko, škola, mateřská školka, pošta, 3 restaurace, 2 obchody s potravinami, 2 se smíšeným zbožím, krytá tenisová hala, 2 antukové tenisové kurty, fotbalové hřiště a betonové hřiště na florball. Obec Zeleneč má velmi dobré spojení. V obci je zastávka ČD i konečná stanice MHD BUS č.353.- 27 vlakových spojení v cca hodinových intervalech s Masarykovým nádražím (v centru Prahy za 30 minut) - v pracovní dny 20 autobusových spojení (v sobotu, neděli a ve svátek 10 spojů) v asi hodinových intervalech posunutých o 1/2 hodiny k vlakovým s konečnou stanicí metra „Černý Most“ ( za 19 minut), kde bylo od roku 1998 postaveno největší obchodní centrum v Praze, a to CENTRUM ČERNÝ MOST, HORNBACH, MAKRO, SCONTO NÁBYTEK a MULTIKINO.

Napojení na mladoboleslavskou čtyřproudou silnici H 10 (E 65) a dálnici D 11 Poděbrady, Hradec Králové je vzdáleno asi 5 km.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelenec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA