Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlkančice

Historie
První historické nálezy o osídlení katastru obce pocházejí z 11. století a byly zjištěny na východ od budovy č. p.1 v Pyskočelích(bývalý dvůr, dnes objekt ZD). Jsou uloženy v soukromé sbírce pana Karla Krále v Sázavě. Písemné zprávy pocházejí z doby pozdější a značně se rozcházejí, o vsi Vlkančice je prý v historických pramenech poprvé zmínka až v roce 1436, kdy obec patřila Sázavskému klášteru. Dle údajů zjištěných v Regionálním muzeu v Kolíně měla mít stejného majitele i v roce 1543.

Dr. František Kráse ve své práci "Sv. Prokop, jeho klášter a památka u ledu" vydané v roce 1895 uvádí, že podle údajů z pozůstatků zemských desek prodal Ojíř z Drletína roku 1374 Drletín klášteru v Sázavě. Ve své práci dále uvádí, že Vlkančice, Drletín, Stará Hůra a Pyskočely patřily Sázavskému klášteru již před rokem 1421.

Po zrušení roboty a vytvoření nových správních celků se obec stala v roce 1850 součástí okresu Kostelec nad Č. l., kde bylo tehdy i hejtmanství. Sídlo krajské vlády bylo tehdy v Pardubicích. V roce 1855 bylo hejtmanství rozděleno na dvě části: na Kostelec nad Č.l. a Český Brod a obě části byly převedeny do krajského úřadu v Praze. V roce 1868 došlo opět k další reorganizaci, v Českém Brodě bylo zřízeno hejtmanství pro soudní okres Český Brod i Kostelec nad Č.l . Po 2. světové válce byla i soudní správa převedena do Českého Brodu a v Kostelci nad Č. l. okres zrušen. Takto vytvořená organizace okresů trvala až do roku 1960, kdy byl okres Český Brod zrušen a obec se zařadila do okresu Kolín.

Také se sluší připomenout, že součástí obce Vlkančic byla do roku 1927 i obec Mělník, která se v tomto roce osamostatnila.

Vestfálským mírem v roce 1648 skončila třicetiletá válka, která zanechala zkázu po celé Evropě, zejména pak v Čechách. To se také projevilo na osídlení u nás v obci.Podle berní ruly kraje Kouřimského z roku 1654 se osídlenci rozdělovali na sedláky, chalupníky a zahradníky. Údaje uvedené ve staré gruntovní knize z let 1778-1872 konstatují koupě, prodeje a předávání nemovitostí.Lze konstatovat, že v převážné většině jsou zde uváděna jména, která byla běžná v obci před 2.světovou válkou a která se vyskytují i nyní (Boubín,Král,Hedrlín,Švanda ..).Průvodce po okrese Český Brod uvádí, že ve vsi bylo v roce 1788 30 domů a v roce 1843 38 domů.Od té doby se počet domů stále zvětšoval.

Údaje o počtech obyvatel se rozcházejí. Průvodce po okrese Český Brod uvádí, že počet obyvatel v roce 1843 činil 252.Další údaje jsou podle nás přesnější v Pamětních knihách školy, protože ředitelé školy dělali také sčítací komisaře.Tyto knihy udávají informace, že celý katastr obce Vlkančic (Drletín, Stará Hůra, Pyskočely..., ale také Mělník) měl celkem v roce 1880 asi 538 obyvatel, v roce 1891 asi 508 obyvatel, v roce 1900 asi 566 obyvatel, v roce 1910 asi 494 obyvatel, v roce 1920 asi 431 obyvatel a v roce 1945 ( již bez Mělníka) asi 241 obyvatel.

V minulosti byla hospodářská činnost soustředěna do dvou dvorů, které byly v katastru obce. Moštický dvůr však zanikl již koncem 19.století. Pyskočelský dvůr byl zmenšen pozemkovou reformou a z majetku Komorního Hrádku prodán jako zbytkový statek o výměře cca 50 ha včetně lesa panu Josefu Andělovi. V roce 1928 se uvádí, že kromě tohoto statku byla v obci největší hospodářství Barbory Boubínové, Josefa Boubína a Františka Krále. Celkový katastr obce činil přes 871 ha, z toho bylo 215 ha polí a 105 ha luk. Kromě zemědělství byla zdrojem obživy práce v lese, práce velmi těžká.

V katastru obce bývaly tři mlýny. Moštický mlýn byl zničen protržením rybníkem v roce 1871. Mlýn Stára Hůra vyhořel před 1. světovou válkou a mlýn Pyskočely na řece Sázavě byl přestaven na pilu asi v roce 1935. Další pila v Komorcích byla sice již mimo katastr obce Vlkančic, ale zaměstnávala občany z obce. V době mezi světovými válkami byly v obci dvě prodejny se smíšeným zbožím (č. p.12 paní Veselá a v č. p. 30 paní Boubínová). Obě prodejny byly nevyhovující a proto byla po 2. světové válce postavena prodejna nová. Ve Staré Hůře bývala také výroba perleťových knoflíků, kde pracoval i pozdější dlouholetý starosta Vlkančic František Šedivý. V obci byly dvě hospody. Hospoda u Boubínů (č. p. 2) byla ve 20. letech zrušena. V polovině 30. let byla panem Homolkou postavena nová výletní restaurace Stará Hůra. Rovněž v polovině 30. let byla postavena Pražská bouda (Šohajka) určená k rekreaci. V obci býval obuvník, krejčí, kovář a 2 koláři. V obci však převládala chudoba a leckde bída.

Památky
Nejstarší dochovanou stavbou v těsném sousedství katastru obce Vlkančic je kaple sv. Prokopa na cestě od sázavského hřbitova do Pyskočel, která byla na místě starší stavby obnovena v roce 1798 a do současné podoby opravena v roce 1893.

Mezi další historické stavby patří křížek u č. p. 21 postavený v roce 1810 snad v souvislosti s napoleonskými válkami. Historickou stavbou je i bývalý špýchar rovněž u č. p. 21. Do 1. poloviny 19. století patří pravděpodobně i část domů č. p. 13 a 37, které jsou ještě dřevěné.

Ostatní staré stavby v obci pocházejí z druhé poloviny 19. století nebo přístavbami, úpravami a modernizací ztratily již svůj původní ráz. V průběhu 2. poloviny 19. století došlo i ke změnám v umístění staveb. V roce 1871 došlo k protržení Moštického rybníka, který již nebyl obnoven.

V souvislosti s tím došlo ke zničení mlýna (Zbořený mlýn), který již také nebyl obnoven. Přestěhován byl i dvůr v Pyskočelích. Původní stál v prostoru staré a nové křižovatky silnic. Byl zrušen i rybník na Babce a v Pyskočelích, který však byl již katastru Stříbrné Skalice. Zrušen byl i mlýn Stará Hůra a na začátku 30. let byla zrušena i poslední vodní nádrž v obci z které byl náhon na mlýn.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vlkancice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA