Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Předboj

Historie
První psaná zmínka je z roku 1257, kdy král Přemysl Otakar II. potvrdil pražské kapitule držení poplužních dvorů v Předbojích a Lysolajích. Toto zboží patřilo k nadání skaristy v chrámu sv. Víta. Vesnici měl koupit svatovítský děkan Vít – není zřejmé, kdy ani od koho.

Ve 14. století ji řád ztratil a přešla do světských rukou. Zřejmě se zde usídlil rod drobných šlechticů, který používal přídomek “z Předboje”. Mezi prvními byli jmenováni Jan a Bohuslav /rok 1318/.

V 16. století patřila Předboj jeptiškám u sv. Ducha na Starém městě pražském.

Roku 1622 náleží Anně Slavatové ze Slavat. Ta je přepustila Jiřskému klášteru.

Později se Předboj dostala k panství Panensko-Břežanskému, které náleželo v 16. století klášteru benediktek u sv. Jiří na Hradčanech.

Počátkem 17. stol. prodal klášter tuto vesnici pražskému měšťanu Jindřichu Krumpochovi.

Roku 1671 je klášter znovu koupil. Za Josefa II. byl klášter zrušen a břežanské panství bylo přiděleno k náboženské matici a spravovalo ho vrchní vedení c. k. České správy státních statků.

Roku 1820 panství vykoupil hrabě August Ledebour – Wicheln a roku 1828 svob. pán Matyáš Riese se Sallburku.

Obec tedy sloužila jako sídlo zemědělského obyvatelstva spravujícího pozemky. Obec nebyla nikdy v historii sídelním místem církevní či světské správy. Tato skutečnost se promítá v absenci kostela, hřbitova, školy či jiných správních objektů.

Obcí neprochází důležité dopravní trasy, pouze při východní hranici správního území obe se nachází silnice I/9 a železniční trať č. 070 -Praha – Mělník – Všetaty, nejbližší železniční stanice jsou Kojetice.

O obci
Obec Předboj leží asi 16 km severně od centra Prahy, 7 km od hranice hlavního města. Obec se nachází na okraji Polabské nížiny v nadmořské výšce 213 m poblíž silnice na Mělník. Rozkládá se na ploše 407 ha, ke dni poslední aktualizace má 405 obyvatel, 200 popisných čísel. Vzhledem k výhodné poloze je v posledních letech velký zájem o výstavbu rodinných domků, což dává předpoklad k dalšímu rozvoji obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.predboj.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA