Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hovorčovice

Historie
Prvý historický záznam o Hovorčovicích se datuje r. 1088, kdy český král Vratislav vydal nadací listinu, kterou obdaroval několika obcemi nově založenou kapitolu Vyšehradskou. Obec je zde uvedena pod názvem Nagoruyně – „Uratislaus rex. eccl. Wissegrad donat Nagoruyně“ – a podle názoru prof. Sedláčka se jedná o Hovorčovice. V r. 1130 se Hovorčovice stávají mensovním statkem jediného kanovníka. V této době jsou uváděny pod jménem Govrisce a teprve v r. 1453 se objevuje název v dnešní podobě.

Podle dr. Profouse „Místní jména v Čechách“ byl prvotní tvar tohoto názvu Govorici, neboli Hovořice, což znamená „ves lidí Hovorových“.

V r. 1284 kapitola vyšehradská pronajala zdejší statek Oldřichu Placerovi Pražanu, který zde ještě před sepsáním smlouvy tvrz vyzdvihl. Od r. 1321 patřila ves k probošství. O tvrzi v pozdějších zápisech není zmínka, ani o majetku probošta.

V r. 1436 zapsal císař Zikmund ves Vaňkovi Duršmídovi z Ostrova. Již od r. 1525 se ve spojitosti s Hovorčovicemi objevuje jméno Jakuba Fikara z Vratu, radního písaře a měštěnína města Prahy. V r. 1524 se stávají jeho majetkem. V té době je již primátorem města Prahy. V r. 1547 byl Fikar za účast v odporu proti Ferdinandovi I. odsouzen k smrti a popraven. Jeho tělo má být údajně pohřbeno ve zdejším kostele. Majetek popraveného byl konfiskován a dvůr byl prodán Janu Hoškovi, jenž byl v r. 1563 povýšen do stavu vladyckého s titulem z Proseče.

Celá obec Hovorčovice byla zničena během třicetileté války, pravděpodobně při švédském obléhání Prahy v r. 1648 a úplně zpustla. Podle pověsti zůstala stát pouze kostelní věž a zdi.

V r. 1652 koupil libeňské panství, ke kterému tehdy patřily i Hovorčovice Jan Hartwig Nostic.

V r. 1713 bylo v Hovorčovicích 8 chalupářů. Při zavádění nové obecní správy v r. 1788 byly Hovorčovice spojeny s Měšicemi v jednu obec a v té době měly 18 budov a 17 osadníků. Do roku 1843 vzrostly Hovorčovice na 27 čísel. V r. 1890, kdy byly poplatným dvorcem hraběte Nostice, měly 33 domů a 370 občanů. Od r. 1906 jsou Hovorčovice opět samostatnou obcí.

Památky

Památník - obětem padlých v I. světové válce 1914 - 1918 (byl odhalen v roce 1935, jako poctu těmto padlým místním občanům: Jan Arazim, Josef Češpiva, Adolf Junek, František Kálal, Josef Linek, Karel Petr, František Tůma, Bedřich Vojáček).

Kostel - je nejvýznamnější dominantou obce Hovorčovice. Budova kostela je starobylá, na pohled prostá, stojí na nevelké vyvýšenině přibližně ve středu obce. První zmínky o kostele a farnosti jsou známé ze čtrnáctého století. Z této doby je také první přestavba v raně gotickém slohu, jejíž prvky jsou dodnes patrné, i přes pozdější barokní úpravy.

Kostel je zasvěcen Narození sv. Jana Křtitele. Velká přestavba kostela proběhla v době po třicetileté válce, kolem roku 1650 zhruba. Další přestavba kostela je již doložena zápisem v archivu rodu Nosticů, kdy držel obec Hovorčovice František Antonín Nostic, v roce 1784.

Okolo kostela je zachovaná hřbitovní zeď, hřbitov zde totiž byl již v době založení kostela, i když v některých dobách se na něm nepohřbívalo a po třicetileté válce byl dokonce zcela zpustlý. K jeho obnovení a znovuvysvěcení došlo v roce 1738. Severně od kostela je kostnice s kamennou mensou oltářní. V podlaze kostnice jsou zapuštěna malá dvířka, která vedou do podzemních prostor, tam snad mají být uloženy kosti a lebky z hrobů, které byly vykopány při stavbě silnice okolo kostela, přibližně v roce 1905.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hovorcovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA