Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Konětopy

Historie
Obec Konětopy leží na úpatí jihozápadního svahu lesnatého vrchu Dlouhého běhu. Dle nálezů kamenných mlatů a dle dalších vykopávek jsou Konětopy osídleny od nejpradávnějších dob.

Nejstarší historické zápisy o osadě pocházejí z let 1391 a 1392, kdy Jan Jablečko z Čečelic vydal křižovníkům Svatomářským plat v Konětopech, který jim doposud dlužil. Další zmínka pochází z let 1438 až 1489, kdy se tu jmenuje panoš Stibor z Konětop a po něm jeho syn Jan. Později přináležely Konětopy pánům z Chlumu.

Ve vsi byl vladyčí statek s tvrzí, dvorem a mlýnem. Někdy v letech 1489 až 1513 byly Konětopy přikoupeny k brandýskému panství, které vlastnili Krajířové z Krajku.

Zápis v zemských deskách z roku 1513 nasvědčuje, že na svahu východně od vsi bývala vinice, která byla podle pověsti založena Karlem IV. Z pramenů na západní straně bývalé vsi vytéká k jihu potůček, o němž praví zápisy z roku 1561: „Mimo touž ves teče potůček, kteréhož se časem rybami užívati může“.

Roku 1513 postoupila paní Johanka z Krajku svému bratru Konrádovi celé své panství s dědinou, lukami, lesem, potokem, rybníčky, s vinicí a mlýnem. Roku 1547 po císařském vítězství u Mühlberku, rozhodl Ferdinand, aby mu Arnošt Krajíř, horlivý stoupenec Českých bratří postoupil Brandýs s okolím a zápis o tom byl vložen do zemských desek. Tak se na tři století staly Konětopy zbožím královské komory a sdílely osudy brandýského panství. Teprve po roce 1918 bylo panství Brandýs jako někdejší habsburský majetek zkonfiskováno a rozděleno.

Za druhé světové války prožili občané Konětop velké utrpení, kdy byla ve dnech 7. a 8. května obec vypálena.

Zajímavosti
V Konětopech byla Tělovýchovná jednota Sokol založena v roce 1919. Duchovním otcem této nově vznikající organizace byl Karel Komenda, který byl společně s Karlem Košem, Karlem Holečkem, Františkem Houskou a Václavem Zemanem i členem přípravného výboru.

Ustavující valná hromada TJ Sokol byla svolána na 23. 11. 1919 do hostince U Houšteckých. Byl zvolen první konětopský sokolský výbor ve složení:
Josef Čurda, starosta
Josef Málek, místopředseda
Karel Komenda, náčelník
Božena Jindrová, náčelnice
Josef Kasal, vzdělavatel

Povinná školní docházka v Čechách byla zavedena za vlády císařovny Marie Terezie v roce 1774. Na venkově a v menších městech se zakládaly tzv. elementární školy zvané také triviální. Kde byla fara, tam byla škola farní, kde fara nebyla, jednalo se o školu filiální, jako tomu bylo v Konětopech.

Škola v Konětopech byla založena roku 1817. Předtím navštěvovaly děti farní školu v Kostelním Hlavně, kam byly od roku 1780 Konětopy přifařeny. V Kostelním Hlavně byla škola založena podle popisu Pražské diecéze již mezi rokem 1344 až 1350 za arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

Prvním učitelem ve škole v Konětopech v roce 1817 byl Václav Vrabec, druhým učitelem byl Josef Vokále, který tu setrval 42 roků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.konetopy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA