Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tehov

Založení obce
Podle dochovaných údajů byla obec Tehov založena v roce 1335. Do roku 1919 se jmenovala Velký Tehov. Jméno vzniklo z názvu hradu Tehóv nebo Tehův, založeného koncem 12. století v místech dnešní usedlosti č. p. 46. Hrad náležel vladykovi Tehovi. Z významných rodů vlastnili tento hrad: Jan Roháč z Dubé, Slavatové, a Ferdinand I. Lichtenstein. Cístař Zikmund v r. 1436 zastavil hrad označený jako tvrz Janu Kamrétovi ze Žirovnice. Od roku 1547 byl hrad zpustlý. Původně byly kolem hradní tvrze rybníky a močály, které byly postupně vysušeny.

Památky
V obci je kostel sv. Jana Křtitele, založený asi v 2 pol. 14. stol. Hlavní oltář je z roku 1795 od českobrodského řezbáře. Věž, ve které jsou tři zvony, byla vystavěna r. 1779. Nedaleko návsi pod kostelem je zvonička z r. 1934. V roce 1921 byl postaven při silnici k Vojkovu pomník 17 padlým v 1. světové válce, který byl přemístěn v roce 1982 vedle OÚ. Jsou zde zapsána i jména padlých ve 2. světové válce.

O obci

Místopis
V jižní části obce je kopec Hůra, částečně zalesněný, kde v roce 1999 byla zahájena výstavba 20 rodinných domků, z nichž některé jsou již obydlené. V roce 1934 založila obec na Hůře třešňový sad, který byl delší dobu neudržovaný, proto zanikl pod nálety dubů a bříz. Sever obce lemuje kopec Uhlíř (454 m), kde bylo vybudováno roku 1984 hřiště. V roce 1999 bylo nahrazeno hřištěm novým u ZŠ.

Pověsti
Velkou část katastru obce tvoří lesy, které v minulosti patřily panství Lichtensteinskému - do roku 1935 (pozemková reforma). V tehovském katastru pramení říčka Rokytka. Celý katastr leží v pásmu vyvřelých hornin, převážně žuly. K Tehovu se váže pověst o Bezedném rybníčku (spíše tůňce, nyní mokřina u osady Lada), v jehož vodách v roce 1888 zmizel beze stop pruský voják i s koněm. Od té doby se říkalo, že tůňka nemá dno.

Škola
V roce 1773 založil kníže z Lichtensteinu triviální školu, kam docházely děti ze Všestar, Menšic, Světic a Klokočné. V r. 1845 byla vystavěna nová jednotřídní škola pod kostelem. V r. 1882 byla přeměněna na školu dvoutřídní. V r. 1905 byla na návsi postavena nová škola, ke které bylo v r. 1958 přistaveno sociální zařízení. V r. 1977 byla škola uzavřena. Otevřena byla opět v r. 1984, kdy sem kvůli přeplněnosti školy v Říčanech autobus dovážel děti z Říčan. V r. 1992 byla zřízena pro tehovské děti nejprve jako jednotřídní, od r. 1994 jako dvoutřídní škola, kde se vyučuje dodnes.

Výstavba
R. 1780 byly poprvé očíslovány budovy (50 popisných čísel v r. 1850). V současné době má obec 142 popisných čísel a 375 obyvatel. V r. 1990 se začaly budovat směrem ke Světicím nové rodinné domky.

Občanská vybavenost
V r. 1948 byla obec elektrifikována, v r. 1962 byl přistaven kulturní sál k OÚ, v r. 1975 byl vybudován rybník směrem ke Světicím, v r. 1978 byla na návsi postavena prodejna, v r. 1988 byla vybudována čistírna odpadních vod a kanalizace, v r.1999 byl zaveden plyn. Nedaleko obce východním směrem je Radiotelekomunikační stanice, uprostřed obce jsou dvě prodejny se smíšeným zbožím, dva hostince, tři opravny aut, dvě truhlářství a výrobna knedlíků. V současné době probíhá 2. fáze úpravy chodníků, naplánovaná je úprava návsi a rozvod pitné vody z povodí Želivka.

Spolky a sdružení
V obci měla dlouholetou tradici Tělocvičná jednota Sokol, která svoji činnost ukončila. Pracuje zde Sbor dobrovolných hasičů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-tehov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA