Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobřejovice

Historie
V roce 1998 proběhly oslavy 75. výročí založení Fotbalového klubu Dobřejovice.

K této události vznikl následující text:
Vznik samostatného Československa se výrazně projevil v životě všech generací. Z front se vraceli vojáci, kteří prošli velkým utrpením. Mnozí se svobody nedožili. Padli v boji nebo zemřeli na následky zranění a nemocí. Jejich hroby jsou rozesety v Srbsku, Rusku, Itálii, Albánii i někdy zasypány v Alpách. Válka také na druhé straně přinesla poznání způsobu života jiných národností, nových zvyků i krajin. Mezi bojem, pochody i v zákopech si našli chvilky na napsání dopisu a na vzpomínání. Vzpomínali jistě na domov, na bezstarostná léta svého mládí i na hry, které provázely jejich život.

Tam se také dověděli o kopané, hře, která byla provozována již ve staré Číně, v Římě a později v Británii, kde v roce 1863 vznikl první svaz kopané na světě "FOOTBALL ASSOCIATION".  Nebylo tedy divu, že se po válce kopaná lavinovitě rozšířila i v naší republice. Ve městech se hrála mnohem dříve, byla to oblíbená hra studentů a později i ostatní mládeže. K ustavení Českého fotbalového svazu došlo v roce 1901 a od té doby řídí osudy české kopané. Na vesnice se dostala až začátkem dvacátých let, kdy se rychle zlepšilo zásobování, rozvíjela se průmyslová výroba a bylo více času i a na kulturu a sport. Zakládaly se spolky, sokolské jednoty a sportovní kluby.

Tak tomu bylo i v Dobřejovicích, kde hrstka nadšenců začala s fotbalem. Pro tuto kolektivní hru, jakou fotbal je, nestačilo místo na návsi, mezi chalupami a nebo na strnisku sklizeného obilí. Bylo třeba mít hřiště, a kde jej neměli, těžko se tato hra ujala. Pro nás bylo štěstím, že nájemce pivovaru v Dobřejovicích pan J. Štěpán kouzlu této hry podlehl a pro fotbal zapůjčil v roce 1923 pozemek pod Zitovou kovárnou. Do Dobřejovic se sjížděla mládež ze širokého okolí hrát fotbal. Převahu měli hráči z Dobřejovic a Průhonic a ti také byli nejaktivnější. V roce 1924 založili klub, který měl název SK Průhonice se sídlem v Dobřejovicích.

Jak dokazují dochované dokumenty, prvním předsedou výboru byl p. Čenda Paducha. Fotbalové mužstvo registrovaného klubu bylo složeno hráči Průhonic, Dobřejovic, Čestlic a Benic (Paducha, Hoza, Valenta, Velingr, Čejka, J. Urban, Petržílek, J. Vykus, Dvořáček, Pšajk a B. Urban). V Dobřejovicích se hrálo sedm let. Jednou po zápase při návratu do Průhonic se několik příznivců rozhodlo založit vlastní klub. Hostinský p. Růžička jim zajistil pole na hřišti a pronajal ve své hospodě místnost na šatnu. Tak byla založena Čechie Průhonice. Někteří hráči i funkcionáři přesto zůstali v Dobřejovicích. Přátelství a vazby započaté v roce 1923 pokračovaly v dalších letech. Pokladníkem byl stále B. Mašata a za člena přijat Fr. Dvořáček. Docházelo také k vzájemným výměnám hráčů i k jejich přestupům.

Přestože se na toto desetiletí zachovalo jen málo písemností a ani pamětníci již nežijí, je jisté, že naši předchůdci byli mladí, neměli peněz nazbyt, avšak stihli žít pro klub i společenským a kulturním životem. Ze strohých záznamů si můžeme připomenout některá jména: Dvořáček, Hoza, Mašata, Jeřábek, Landovský, Mařík, Petržílek, A. Paducha, Č. Paducha, Petzner, Kučera, Pokorný, Štěpán, B. Urban, Fr. Vykus, J. Vykus, hostinský Douda a Růžička a mnoho dalších. Kdo z nich byl ve výboru, hrál nebo jinak pomáhal, není důležité. Všichni položili v obou obcích základní kámen nejrozšířenějšímu sportu na světě - fotbalu.

Založením Čechie Průhonice v roce 1931 a přejmenováním SK Průhonice na FK Dobřejovice začala další kapitola klubů, jejichž společné zájmy trvají přes osm desítek let. Někdy byla období i méně příznivá, přesto stále převládalo přátelství mezi hráči, funkcionáři i příznivci obou klubů.

Památky

Zámek
Dominantou obce je zámek, který vznikl z bývalé tvrze. Ta zde stála již v roce 1309 jako sídlo Bohuslava. Od té doby celé panství včetně zámeckého dvora vystřídalo mnoho majitelů, jimiž byli čeští šlechtici. V roce 1391 to byl Jindřich z Dobřejovic a po něm Ojíř z Očedělic, který v roce 1472 prodal Dobřejovice Oldřichu z Konipasu. Majitelem Dobřejovic byl také Václav z Tedražic. V roce 1549 Oldřich Zápský ze Záp prodal panství Jiříkovi Mosauerovi z Valdova.

Z toho rodu tam vládli: Jiřík, Adam, Jáchym, Markéta Mosauerová z Harasova, Vilém, Mikuláš a Jiří Aleš. Posledně jmenovaný neměl potomky a odkázal majetek roku 1627 Vilému Vokovi ze Rzavého. Jeho rod panství držel až do r. 1677.

Dalším majitelem byl Odolen z Věrník, Vojtěch Voračický, Krištov z Mitrovic a v roce 1693 Dorota Přehořovská. Později patřily Dobřejovice Valdštejnům a od roku 1710 Šternberkům. Od nich v roce 1763 koupil zámek s panstvím (vč. Kamenice, Psár, Sulicemi a Těptínem) za 217 000 zlatých arcibiskup hrabě Jan Gustav Manderscheid. Dobřejovice byly po něm pokřtěny jménem Manderscheid, ale to se obyvatelům nelíbilo, a tak v polovině 19. století byl znovu obnoven původní český název. Své soukromé dobřejovické panství odkázal do majetku arcibiskupské stolice. Ve druhé polovině 19. století byla ves správně připojena k Dolním Břežanům.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dobrejovice.eu/, na kterých najdete další informce.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA