Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Doubek

Historie
Oblast obce Doubku patřila pod správu Karlovy univerzity a vznikla pravděpodobně někdy kolem r. 1350. V průběhu staletí byla vesnice zahrnuta k vlastnictví Lichtenštejnů, jejichž jedna větev sídlila v nedalekém Škvorci. Farností Doubek vždy spadal pod blízký Hradešín, kde je dosud používán k bohoslužbám krásný kostelík sv. Jiří ze 12. století s původní základní stavbou.

V okolí Doubku bylo ve dvacátých letech minulého století učiněno několik archeologických nálezů datovaných zhruba 2800 let nazpět (tj. do doby bronzové, kultury popelnicových polí). A sice několik popelnic a kamenných sekerek a další části keramických výrobků.

Na počátku 20. století byla v Doubku postavena škola se dvěma třídami a bytem pro učitele, kterou navštěvovali místní děti od roku 1907 až do roku 1966, kdy byla pro nízký počet žáků zrušena. V současnosti naše děti navštěvují základní školu v Mukařově (doprava autobusem), kde je i mateřská školka.

Čechie:
Fotbalový oddíl TJ Čechie Doubek (dříve též SK Čechie Doubek) byl založen 1921, v roce 1993 došlo k ukončení činnosti fotbalového týmu pro nedostatek hráčů. V loňské sezóně (tj. 2003/2004) byl fotbalový klub Čechie Doubek znovuobnoven a nyní nastupuje k soutěžním utkáním ve IV. okresní třídě. Kabiny (postaveny 1964 svépomocí členů klubu) prošly letošním rokem rekonstrukcí. Loni v červenci byl na zdejším hřišti sehrán turnaj, jehož se zúčastnil také výběr Jágr teamu (mimo jiné se zúčastnili Milan Hnilička, Jarda Hlinka, Antonín Panenka).

Hasiči:
V roce 1968 byla postavena nová hasičská zbrojnice dobrovolného hasičského sboru na pozemku bývalého školního hřiště. Sbor dobrovolných hasičů v Doubku působí již více než 100 let. Jsou fakticky jediným spolkem, který v současnosti v obci funguje. Sbor má mužské, ženské i dětské družstvo. Všichni se pravidelně účastní různých soutěží s poměrně dobrými výsledky. Místní hasiči se i aktivně podíleli na záchranných pracích při povodních v srpnu 2002, za což jim náleží všeobecné uznání.

Obchody, pekárny:
Dříve v Doubku působily 3 obchody a 2 pekárny. Tyto dvě pekárny "U Zvoníčků" a "U Kefurtů" zásobovali dříve celý okres Praha-východ čerstvým pečivem a místní chléb byl vyhlášený a známý dokonce i v Praze. Postupem času zanikla pekárna "U Zvoníčků" a později i "U Kefurtů". Nyní v Doubku můžeme nalézt jeden koloniál "Marta" stojící proti místnímu hostinci.

Období mezi válkami:
V červnu 1919 se konaly první poválečné volby do obecního zastupitelstva - starostou Antonín Čadil (1919-1927). Po volbách v roce 1927 ho vystřídal na místě starosty Josef Pospíšil (1927 - 1938). V roce 1938 nastoupil jako starosta Václav Kefurt, který tento úřad zastával až do 5. května 1945.

Poválečné období: 5. května 1945 byl dočasně ustanoven do nového úřadu předsedy MNV řídící učitel místní školy Josef Brt. Ještě téhož roku ho nahradil zvolený František Králík. V roce 1946 nastoupil jako nový předseda MNV (Králík se odstěhoval) František Čadil. Za něj se zřídila 1946 autobusová linka Doubek-Praha, obecní rozhlas a byla postavena autobusová garáž.

Doprava – garáž:
Garáž byla postavena r. 1946, kterou Doubek věnoval společnosti ČSAD Vršovice, která až do roku 2000 zajišťovala dopravní obslužnost na autobusové lince Doubek-Praha. Od června 2000 provozuje autobusovou dopravu v Doubku společnost Ropid v rámci pražské integrované dopravy.

Stěhování obyvatel, chalupy:
Koncem šedesátých nastalo hromadné stěhování hlavně mladých lidí z Doubku do Prahy - velký úbytek trvale přihlášených obyvatel. Velká část domů byla v této době prodána k rekreaci. Dnes je téměř polovina popisných čísel používána jako rekreační objekt, ale i část domů, které jsou obydleny celoročně nemá administrativně trvalé obyvatele.

Osamostatnění obce:
Poněvadž většina finančních zdrojů plynula do Babic a Březí a v Doubku se takřka nepodnikalo, občané Doubku se rozhodli pro osamostatnění obce, a to koncem roku 1989. Do 24. 11. 1990, kdy byly provedeny volby do obnoveného Obecního úřadu v Doubku ve spolupráci se stávajícím MNV v Babicích řídil obec tzv. přípravný výbor.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://oudoubek.sweb.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA