Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úvaly

Historie
První doložená zmínka o dnešním městě Úvaly (původně Uval, Úval, Ubal, Unfal, Auwal, Ouvaly) pochází již z roku 1290, kdy je doložena existence starobylé vsi Uval v majetku pražských patriciů, od roku 1300 je již zmiňováno tržní městečko, od roku 1361 v poddanském vztahu ke škvoreckému panství vladyckého rodu Olbramoviců (původně starého pražského patricijského rodu). Vzhledem k tomu, že skrze tuto ves procházela tehdejší důležitá obchodní cesta "Trstenická stezka", která vedla z Prahy přes Běchovice a dále na Český Brod a Kutnou Horu, začaly se Úvaly postupně rozrůstat. Od roku 1541 jsou již v písemných dokumentech uváděny jako tržní městečko, od roku 1654 dokonce jako městys. V průběhu více než 700 let bylo zaznamenáno několik obměn názvu a z původní osady se stalo dnešní město o přibližně 5000 obyvatelích.

Úvaly jsou považovány za rodiště pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic (1297-1364). Městečko bylo postupem staletí v majetku několika rodů (např. Olbramovicové, páni ze Stěžova, rod Smiřických, Lichtenštejnů).

V roce 1754 byla v Úvalech založena poštovní stanice (v tehdejším hostinci U Českého lva). Na tehdejší vídeňské silnici pošta zastavovala v Běchovicích, Úvalech a v Českém Brodě. V roce 1854 pak byl založen samostatný Poštovní úřad v Úvalech.

Velký zlom v životě Úval znamenala výstavba železniční trati Praha - Olomouc, která probíhala v letech 1844-45 pod vedením vrchního inženýra Jana Pernera. Přes údolí potoka Výmola musel být kvůli železnici vybudován mohutný devítiobloukový viadukt. Dne 20. 8. 1845 projel přes Úvaly první vlak z Olomouce do Prahy. Od tohoto okamžiku dochází díky výbornému spojení s hlavním městem k obrovskému rozmachu městečka Úvaly a během následujících cca 100 let se počet obyvatel z tehdejších několika set rozrostl na více než 5 tisíc.

V polovině 19. stol. došlo k otevření dolu na železnou rudu v oblasti "Na Ouvaláku" , kde bylo v provozu 8 šachet. K průmyslovým podnikům z této doby patří také cihelna a cukrovar. V 90. letech 19. stol. byl založen nový hřbitov, který nahradil dosavadní středověké pohřebiště u kostela Zvěstování Páně. Koncem 19. stol. byly postupně vybudovány silnice do Škvorce, Tlustovous, Dobročovic a Přišimas.

V roce 1969 vstoupilo v platnost rozhodnutí tehdejšího Středočeského krajského národního výboru, které povyšovalo městys Úvaly na město.

Z historických osobností je nutno zmínit osobu místního katolického faráře Aloise Dostála (1858-1936), autora historických románů, povídek a divadelních her. Jeho dílem je první zpracování dějin města vydané roku 1914.

Památky ve městě
• Římskokatolický kostel Zvěstování Páně - nachází se u náměstí A.z Pardubic a byl postaven na místě středověké kaple založené 1342 Arnoštem z Pardubic. Původní zasvěcení není známo. Svou dnešní barokní podobu získal po opravě dokončené v roce 1724.

• Železniční viadukt zvaný "Devět kanálů" - most zděný z pískovcových a žulových kvádrů, rozpětí každého z 9 oblouků je cca 9m, výška 13 m. Most je veden do mírného oblouku a jeho délka je přibližně 135 m. Byl postaven v roce 1844 při stavbě železnice.

• Socha Arnošta z Pardubic - kamenná socha vysoká 5,5 m byla zhotovena na základě sbírky, autorem je ak. sochař Jindřich Čapek, odhalení 1869. Původně byla umístěna na východním okraji Úval poblíž železnice (Arnoštova ulice). V letech 1996-7 došlo k opravě a přemístění sochy na náměstí.

• Socha sv. Jana Nepomuckého - pískovcová socha z roku 1701. Původně stála na náměstí, v roce 1919 přemístěna ke kostelu Zvěstování Páně.

• Neorenesanční budova školy - postavena v letech 1911-12 stavitelem Fr. Troníčkem, stojí v čele náměstí A. z Pardubic.

• Č. p. 6 - bývalý statek z první poloviny 17. stol. na nám A. z Pardubic. Na zachované bráně je viditelný letopočet MDCCCXXXXI, kdy byl po požáru přestavěn.

• Budova římskokatolické fary č. p. 45 - postavena na dnešním nám. A. z Pardubic roku 1856 na místě statku, od r. 1936 je zde umístěna busta faráře A. Dostála, autora povídek, románů a divadelních her.

• Pomník padlým v 1. svět. válce - postaven v roce 1924 na dnešním náměstí A. z Pardubic v parčíku. Část financí byla získána veřejnou sbírkou.

• Výrazné terénní pozůstatky středověkého feudálního sídla v rozloze malého hradu s předhradím v Úvalech. Hrad známý pod názvem Skara.

• Zachovalý středověký masivní kamenný mostek v Úvalech - Králičině.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mestouvaly.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA