Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podolanka

Historie
Nejstarším dokladem života člověka na území dnešní obce Podolanka je nordický kostrový hrob popisovaný v literatuře v r. 1934. Kostra však byla při nálezu již úplně zetlelá, zachovaly se pouze dvě kosti, zřejmě stehenní a holenní. Hrob byl doplněn malým džbánkem, kolem něhož byly kameny postaveny tak, že tvořily jakousi skříňku krytou větší plochou deskou. Ačkoliv se na území obce jedná o zcela ojedinělý nález, lze z něj a z nálezů na katastru sousedních obcí (Brázdim, Dřevčice, Jenštejn, Přezletice aj.) přesvědčivě doložit osídlení zdejšího prostoru v dávné minulosti.

Bohužel o životě ve Cvrčovicích, Kostomlátkách a Podolance toho mnoho nevíme. Ale zcela jistě se příliš nelišil od života v jiných vesnicích. Obyvatelé byli poddáni vrchnosti, k níž měli i své robotní povinnosti. Kromě roboty vázla na hospodářstvích ještě peněžitá povinnost a odvod naturálií.

Novodobá historie
Současná podoba obce se vytvořila v letech 1682-1918. Ještě koncem 17. a počátkem 18. století se v prostoru dnešní Podolanky nacházely tři samostatné obce. Jejich vzájemná blízkost již tehdy ukazovala na velmi pravděpodobnou možnost jejich sloučení v jeden správní celek.

V sedmdesátých letech, v rámci akcí "Z" se podařilo v obci vybudovat dětské hřiště a požární nádrž z bývalého rybníčku Jordánek.

Neúspěšnou byla snaha zrekonstruovat rozpadající se Štěpařův statek a přeměnit ho v kulturní centrum. V roce 1954 byl opraven vodovod, v roce 1974 vybudována druhá větev vodovodu, byly zalesněny stráně u Cvrčovic výsadbou asi 7000 smrčků. V 80. letech byla postavena nová vodárna s vodojemem. Po roce 1990 se podařilo zavést do obce telefon, autobusovou linku Pražské integrované dopravy č. 354, opravit elektrifikaci a místní rozhlas, vyřídit restituce. V současnosti se dokončuje plynofikace obce. Podle Profouse toto jméno vzniklo příponou -ka z os. jména Podolan (srov. příjm. Podolák) a znamenalo Podolanova, t. usedlost, chalupa, srov. Císařka, Santoška, Šafránka, Vojanka a p. jména bývalých dvorců a vil u Prahy.

Protože však osobní jméno Podolan není z historie známo, bude pravděpodobněji jméno Podolanka souviset s místním krajinným reliéfem, úzkým údolím, jímž protéká potok.

Památky
Při státní silnici II/610 v Podolance jsou dvě výklenkové kapličky zbudované před rokem 1680, z tzv. Svaté cesty (VIA SANCTA) vedoucí z Prahy do Staré Boleslavi, jedna na jižním a druhá na severním konci obce.

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
Nejstarší zmínka o kostele je z roku 1309, ale jeho patrocinium ukazuje na možnost staršího založení. Kostel se až do začátku husitských válek uvádí jako farní (platilo se z něho po 12 gr. desátku papežského) a jsou známa i jména farářů. Z jeho prvních farářů jeho je znám r. 1380 Václav Oldřich ze Žlutice. Po husitských válkách je již kostel připomínán pouze jako filiální.

V Podolance stojí jeden z prvních pomníků postavených po I. světové válce na památku sedmnácti padlým občanům obce. Navrhl jej a provedl Antonín Neuberger, zednický mistr v Podolance.

Pomník byl slavnostně odhalen projevem pana Ferdinanda Kellnera z Prahy již 29. května 1921.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podolanka.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA