Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petříkov

Historie
Obec Petříkov, do r. 1854 nazývaná Petrkovem, je rozložena na kopci západně od Velkých Popovic.
První zmínka o vsi Petrkově pochází z r. 1405 v souvislosti se jménem Heřmana z Petrkova. Ten je v pramenech zmiňován ještě v roce 1410. I další majitelé zboží se v 15. století psali s přídomkem z Petrkova - podle jedné verze byli větví pánů z Říčan. V pramenech je dále zmiňován Mirek z Petrkova (1427) a Mladota a Marek z Petrkova (1430). Z roku 1439 je první zmínka o tvrzi v Petříkově.

Tehdejší majitel Štěch z Petrkova byl omylem pokládán za mrtvého a jeho majetek - tvrz, poplužní dvůr a kmetcí dvory - byl v Benešově a Jílovém prohlášen za odumřelý. S nároky na dědictví vystoupila Katruše, vdova po Mirkovi Mikšovi z Říčan. Prokázalo se však, že Štěch žije a zůstává dál právoplatným majitelem. Štěch je připomínán ještě v roce 1440 jako účastník tzv. Čáslavského sněmu.

Jako další známý držitel zboží vystupuje až v r. 1460 Mirek z Petrkova. Patrně v roce 1488 získalo obec neznámým způsobem Nové Město pražské a připojilo ji ke kamenickému statku. Od jeho šestipanského úřadu jej koupil v r. 1498 Jan, syn Václava, měšťan Nového Města pražského, a začal užívat přídomku z Petrkova. Tvrz byla v této době asi pustá, protože v pramenech je od té doby zmiňován jen dvůr s příkopem. Podle místní tradice stávala tvrz jihozápadně od vsi v lese zvaném Čertovka, kde jsou dodnes patrny valy.

V roce 1509 je zmiňována louka u Petříkova, v roce 1518 koupilo Nové Město pražské dvůr s příkopem od Jana z Petrkova (Václavův syn) zpět a vzápětí ho prodalo řezníku Martinu Vodičkovi a jeho choti Anně. Ve stejném roce koupil Vodička od jakéhosi Trčky místní krčmu. Ze stejného roku pochází také první zmínka o rybníku v Petříkově. Další zmínky o naší obci jsou z let 1531, 1532 a 1543. V roce 1547 se Nové Město zúčastnilo odboje proti králi Ferdinandovi I. Habsburskému. Za trest mu byly zkonfiskovány veškeré statky. V roce 1548 král prodal Popovice, Petříkov a 4 další vesnice německému zemanovi Jiřímu Krejštnovi z Krejštanu. Od té doby byl Petříkov většinou součástí Velkopopovického statku.

Později vlastnili popovický statek Hýzrlové z Chodů. V roce 1597 koupila panství Markéta Mošaurová z Valdova, rozená z Harasova. V roce 1615 měl Markétin syn, Vilém Mikuláš, na panstvích Dobřejovice, Štiřín a Popovice celkem 59 poddaných. V roce Mošaurů byl Petříkov až do roku 1627, kdy zemřel Jiří Aleš Mošaur z Valdova. Popovický statek získala odkazem jeho žena Anna Marie, rozená ze Slavic, která se poté podruhé vdala za Hynka Mecerada z Reichenwaldu. Mecerad přežil svou choť i dceru v roce 1641 prodal Popovice i Petříkov Strahovskému premonstrátskému klášteru.

V době třicetileté války byly v naší obci původně 3 chalupnické grunty. Petříkov byl však nakonec za války vypleněn a obyvatelstvo bylo pravděpodobně vyvražděno či uprchlo. Obec, tak jako ostatní obce v okolí, zpustla. Po válce zde byla jen krčma, kterou vrchnost pronajímala.

Brzy poté však začal klášter ves systematicky znovu osidlovat. Byl obnoven poplužní dvůr a vedle hospody nechala vrchnost vystavět chaloupku, do níž usadila hrnčíře, zběha z Moravy.

V roce 1671 koupil Velkopopovické panství s Petříkovem benediktinský klášter u kostela sv. Mikuláše na Starém Městě pražském. V době vlády benediktinských mnichů bydlel v obci kněz - inspektor. V roce 1785 byl klášter zrušen císařem Josefem II. (Pro zajímavost: život v klášteře na konci jeho existence je popsán v románu Aloise Jiráska F. L. Věk.)

Památky
Velká cihlová zvonička se zvonem stojí pod 2 lipami naproti domu čp. 48. Byla vysvěcena v roce 1913.
Má kamenné základy a neobvyklý tvar. Ve výklenku byl prý kdysi umístěn obrázek Panny Marie.

V letech 1919-1920 byla provedena sbírka pro stavbu pomníku padlých v 1. světové válce. Pomník se původně nacházel nedaleko dnešní autobusové zastávky naproti hospodě a po roce 1045 byl doplněn o další jména. V roce 1962 byl pomník přenesen na dnešní místo do parku uprostřed vsi.

Zvonička se zvonem v obci Radimovice stojí na návsi naproti domu č. p. 8. Má klasický tvar - z patky vyrůstá sloup zakončený vlastní zvonicí obdélníkového tvaru. Památka vznikla v roce 1887 a byla vysvěcena velkopopovickým farářem J. N. Sedlákem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecpetrikov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA