Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vodochody

O obci
Dnešní okres Praha - východ, předtím Praha - sever a ještě dříve správní okres Praha Karlín. Obec Vodochody, která v sobě od roku 1960 zahrnuje i dřívější samostatnou obec Hoštice, je jedním z nejstarších míst osídlení v okrese. Dle archeologických nálezů žánrových a kostelních hrobů lze usuzovat na osídlení již v období neolitickém (asi 5000 - 3000 před naším letopočtem).

První písemná zmínka v historii o Vodochodech je z roku 1000, kdy byly darovány knížetem Boleslavem III. klášteru Ostrovskému. Během třicetileté války byly Vodochody zcela zpustošeny, v roce 1671 je získala jezuitská kolej sv. Klimenta na Starém městě Pražském. Dnes jsou Vodochody spojeny s bývalou samostatnou obcí Hoštice, dohromady čítají asi 430 stálých obyvatel. Na jejich katastrálním území se nachází tovární letiště a.s. Aero Vodochody, v současné době našeho největšího zbrojního výrobce proudových letadel.

Krajinný ráz je charakterizován částí přírodního parku Dolní Povltaví, jehož jádrem jsou tzv. Větrušické rokle. Údolí směrem k Dolu bylo oblíbeným místem procházek českého básníka  Vítězslava Hálka. Z osobností lze uvést pouze českého politika, publicistu a tehdejšího majitele Dolu, dr. Julia Grégra, který dal podnět k postavení vodochodské školy.

Pamětihodnosti
Za zmínku stojí pouze dvě zvoničky - jedna ve Vodochodech a jedna v Hošticích.  Protože Vodochody byly ve třicetileté válce zcela zpustošeny, nedochovala se ani dřívější vodochodská tvrz a zůstal jen panský dvůr.

Současnost
Dnešní počet obyvatel činí 430 osob. Obecní zastupitelstvo je devítičlenné, funkce jsou rozděleny takto: starosta: JUDr. Vladimír Palák, zástupce starosty: František Veselý, předseda finančního výboru: Mgr. Ivan Lomnický, předseda kontrolního výboru: Vladimír Drahozal, předseda stavební komise: Jaromír Březina, předsedkyně sociální komise: Jaroslava Machová, člen finančního výboru: Jiří Zdešek, člen kontrolního výboru: Jiří Zajíček, člen stavební komise: Jaroslav Španinger a dobrovolný člen Antonín Rázek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vodochody.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA