Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velké Popovice

Historie
První zmínky o osadě s názvem Adamovice či Adamovy Popovice nebo také Duchovní Popovice nejsou datovány. Dle dostupných písemných pramenů je první záznam o obci či spíše osadě a farnosti z roku 1332.

Popovice v dávných dobách údajně patřily k Vyšehradské župě. Jak je zapsáno v pramenech, v roce 1350 již existovala fara a kostel pod děkanátem říčanským a obec byla osídlena pány z Popovic. Patronem místního kostela byl kolem roku 1380 panoš Otík z Popovic.

V držení Popovic se vystřídalo mnoho majitelů. Zajímavé je, že v letech 1400 připadly Popovice přímo králi Václavovi. Patronem obce byl tehdy Jan z Popovic.

Husitské nepokoje zasáhly Popovice dost citelně. Na nedalekých Křížkách tábořil 29. září 1419 husitský lid. Sám Jan Žižka projel přes Křížka na Prahu 20. května 1420. V listopadu téhož roku dobili husité popovickou tvrz, která pravděpodobně stála na Dalešce nad Rybníčkem.

Novou tvrz postavil v roce 1560 tehdejší majitel Popovic Jiří z Krejštanu na místě dnešní nejstarší budovy pivovaru. Traduje se, že se tam už v té době vařilo pivo. V kronikách je také uvedeno, že pod novou tvrzí vedly podzemní chodby až na Dalešku.

Dalšími majiteli Popovic byl rod Hryzlů z Chodova a významný rod Mošauerových, který v 16. a 17. století sloužil císaři. Hrobka Mošauerova se nachází na hřbitově v Čestlicích.

Za třicetileté války Popovice velice utrpěly. Kopcovitý ráz krajiny navíc nedával příliš příležitostí rolníkům. Kraj byl proto málo osídlený a chudý. Bylo velkým přínosem, když v roce 1870 koupil panské državy Velké Popovice František Ringhoffer a začal rozvíjet průmyslovou výrobu. V roce 1874 dostavěli jeho synové pivovar, který byl  dále rozšířen v letech 1904-1905. Fungoval tu také lihovar.

Obec se začala pomalu rozrůstat. Kolem roku 1885 měla vesnice 29 domků, v roce 1907 už 45 a v roce 1923 bylo spočítáno 192 soukromých stavení. V roce 1912 byla k Velkým Popovicím přiřazena osada Todice.

Františku Ringhofferovi - významnému českému průmyslníkovi, který získal titul baron, se zásluhy o další rozvoj obce nedají upřít. Kromě největšího místního podniku – pivovaru podporovala jeho rodina  i jiná podnikatelská odvětví. Skoupili a spravovali mnoho zdejších polí, luk, rybníků, lesů a hospodářských dvorů. Vlastnili kromě jiného např. cihelnu v Brtnici. V místě svého působení se zasloužili o rozkvět zemědělství a mnoha dalších řemesel. Rodinná hrobka Ringhofferů se nachází v lese na Zaječím vrchu na okraji Kamenice.

Obec zažívala, stejně jako celá republika, mnoho společenských a politických změn v souvislosti s první či druhou světovou válkou, dobou znárodňování, divoké období kolem roku 1968 či normalizaci. Vše je podrobně popsáno v kronikách i z hlediska celorepublikové situace. I když to  byla doba velmi složitá a převratná, v životě Velkých Popovic k žádným zásadním změnám nedošlo.

Dědictví rodu Ringhofferů přetrvalo v podobě výroby Velkopopovického Kozla do dnešních dnů. Kromě toho, že dal pivovar práci mnoha místním občanům, je stále největším podnikem v obci a díky němu jsou Velké Popovice známé po celé České republice.

Záznamy v kronikách z blízké historie se mnohdy týkají statistik -  jde např. počet v obci narozených občánků, výsledky voleb, složení zastupitelů a výnosy místních zemědělských statků. Nelze však opomenout, že díky snahám mnoha občanů zde v minulosti vznikla škola, školka, zdravotnické středisko apod. V obci funguje Myslivecký spolek, Sokol, Loutkové divadlo a jiné zájmové spolky. Díky práci mnoha občanů, jejichž jména nejsou díky kronikářským zápisům zapomenuta, můžeme tohoto širokého zázemí využívat i dnes.

Zajímavost

Přírodní park Velkopopovicko
•    vyhlášen v roce 1993,
•    plocha - 22 km čtverečních,
•    cíl: ochrana čistého životního prostředí a jedinečné krajiny,  
•    chráněné druhy rostlin  a zdravé staré vzrostlé stromy,
•    zachovaná původní přírodní symbióza rostlinných i živočišných druhů,
•    téměř žádný vliv průmyslu na krajinu,
•    výskyt kvalitních zdrojů podzemní vody.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-velkepopovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA