Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bublava

Obec Bublava se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Bublava je typická krušnohorská obec s rozptýlenou zástavbou na velké ploše. Leží v západní části Krušných hor. Na severu a západě hraničí se SRN, svobodným státem Sasko (Sachsen).

Obec leží v nadmořské výšce od 700 do 935 m/m. Podnebí je tu horské, drsnější. Střední roční teplota bývá dlouhodobě + 6 °C a roční srážky 820mm. Z vrcholů, kterými je obec obklopena je nejvyšší Aschberg (Kamenáč) s 935 m/m. Nejvýraznějším vrcholem v okolí je Špičák 995 m/m.

Historie
Obec i potok jí protékající měly v minulosti stejné jméno "Schwaderbach". První písemné doklady o Schwaderbachu jsou z let 1601-02 v kraslické Horní knize. V této knize jsou zmínky o založení dolů v lesích nad Kraslicemi. Při těchto důlních dílech vznikala i osada, která byla základem dnešní Bublavy. Kromě hornictví se část obyvatel zabývala chovem dobytka a zemědělstvím. S rozvojem hornictví se rozšiřuje výroba dřevěného uhlí a povoznictví. Po zániku hornictví se v obci začíná rozvíjet textilní průmysl a výroba hudebních nástrojů.

Největší rozvoj Bublavy nastává po roce 1843, kdy byla vystavěna silnice ze Sokolova do Kraslic. Textilní průmysl se modernizoval a ke konci minulého století se začínají objevovat nové profese, jako je perleťářství, výroba hraček, soustružení z kostí apod. Dalším impulsem pro rozvoj celého okolí byla stavba žel. trati z Kraslic do Sokolova a její rozšíření i na saskou stranu v roce 1886. K neustálému rozvoji obce přispělo zavedení el. proudu ze sousedního Klingenthalu. V roce 1870 bylo v Bublavě 784 domů a 4100 obyvatel. Byly zde dvě školy (dívčí a chlapecká), pošta s telefonem a telegrafem, lékař, zubař, spořitelna, celnice s četnickou stanicí, tiskárna, kostel a byl rozveden el.proud. Kromě domácí výroby tu bylo několik větších továren na textilní zboží, hudební nástroje a závod na výrobu smirkového plátna a injekčních stříkaček.

Bublava byla pro svoji výhodnou polohu, překrásné údolí s dostatkem sněhu, již na začátku 20. století vyhledávaným turistickým centrem.

V době mezi válkami zde bylo 26 hospod a 2 taneční sály. V okolí byly tratě pro běh a sjezdové lyžování a také několik skokanských můstků.

Konec těchto idylických časů pro Bublavu nastal s nástupem Hitlera k moci. Po válce dochází k odsunu většiny obyvatelstva, je zbourána větší část vesnice, hlavně v bezprostřední blízkosti hranice. Z těchto těžkých ran se vesnice již nevzpamatovala. V současné době je osídleno okolo 300 domů s 340 obyvateli a 500 rekreanty. Jediné co zde zůstalo, je překrásná příroda a okolí.

V dnešní uspěchané době Vám blízké i vzdálenější okolí Bublavy nabízí letní i zimní formu aktivního odpočinku nejenom na víkendy, ale i na pobyty dlouhodobější. Nabízíme Vám překvapivě čistou, klidnou a zdravou krajinu, ve které najdete mnoho přírodních zajímavostí a krás. Najdete množství krásných zákoutí pro turistiku s připravenými cestami, cyklotrasami, běžeckými stopami to vše s propojením do sousedního Saska. Budete se moci projet na koni nebo kočárem a máte možnost se aktivně zapojit do farmářského procesu při ustájení koní.

V samém středu Bublavy máte v zimě možnost sjezdového lyžování jak pro začátečníky tak pro pokročilé se třemi vleky a osvětlenou sjezdovkou. To vše při technickém zasněžení s plným vybavením horského střediska (lyžařské školy, půjčovna, servis, občerstvení, snowboard areál.).

K zajímavostem, které stojí za to vidět, patří v nejbližším okolí především Přírodní park Přebuz, jako perla krušnohorské krajiny. Tento park začíná na okraji Bublavy a končí v hlubokých rašeliništích na Rolavě. Pohledy z Komářího vrchu (951 m/m) a již zmíněného Špičáku patří k nezapomenutelným zážitkům.

Soustavy rašelinišť vrchovištního typu na přebuzské planině patří k nejhodnotnějším částem okolní přírody.

Čedičové varhany u nedaleké Rotavy jsou přírodní památkou. Z dvanáctimetrových vějířovitě rozložených hranolů vulkánového typu je možné přehlédnout nádherné panorama Krušných hor. Obdobná lokalita Vysoký kámen u Počátek je zajímavá především pro horolezce, ale i pro čarokrásné pohledy směrem na Český les a do sousedního Saska.

Lesy v okolí Bublavy nabízí pro milovníky lesních plodů nepřeberné možnosti jejich sběru. A pokud Vám naše okolí nebude stačit, máte možnost navštívit nedaleké Karlovy Vary a celý lázeňský trojúhelník nebo hrad Loket. Přeshraniční turistickou stezkou můžete navštívit také sousední Sasko.

Pamětihodnosti
•    Pomník obětem fašismu

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecbublava.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA